Metod i możliwości oszczędzania pieniędzy z myślą o czasie po zakończeniu aktywności zawodowej:
1. Indywidualne konto emerytalne (IKE)
Zaletą IKE jest brak podatku od dochodów kapitałowych (tzw. podatku Belki). Plusem jest także relatywnie wysoki limit wpłat -10,6 tys. zł w 2012 r. oraz brak konieczności regularnych wpłat.
Ze środków z IKE, uwzględniających ulgę podatkową, możemy skorzystać w wieku 60 lat, co może mieć znaczenie po decyzji o wydłużeniu wieku emerytalnego. Ale z pieniędzy w IKE można też skorzystać wcześniej (tzw. wykup częściowy). Atutem jest też różnorodność form IKE.
2. Indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE)
Jako jedyny produkt oszczędnościowy umożliwia skorzystanie z zachęty podatkowej – inwestowane pieniądze można odliczyć od podstawy opodatkowania, ale co ważne, podatek jest pobierany od wypłat.
Dodatkowo nie płacimy podatku od zysków kapitałowych. Nie ma też konieczności regularnych wpłat
Jednakże limit odliczenia od podatku dochodowego w wysokości do 4 proc. podstawy składek na ubezpieczenia emerytalne, powoduje, że rocznie nie możemy zainwestować w IKZE więcej niż ok. 4 tys. zł.
Dodatkowo im mniej zarabiamy, tym mniej możemy na IKZE wpłacić.
3. Pracownicze programy emerytalne (PPE)
To jedyna forma zbiorowego oszczędzania, w którym zysków nie obciąża tzw. podatek Belki, a składki finansowane przez pracodawcę za pracownika, nawet do wysokości 7 proc. jego wynagrodzenia, są zwolnione ze składek odprowadzanych do ZUS i wliczane do kosztów uzyskania przychodu. Do zalet PPE można zaliczyć ograniczenia we wcześniejszej wypłacie środków, które znacznie skuteczniej niż własna motywacja zabezpieczają pieniądze przed wcześniejszą wypłatą. Składka finansowana przez pracodawcę, zazwyczaj bardzo niskie koszty zarządzania, brak opłat za nabycie jednostek uczestnictwa i brak podatku Belki powodują, że PPE należy uznać za najlepszy produkt do oszczędzania w długim okresie.
4. Konta oszczędnościowe
Ich zaletą jest brak ryzyka gwałtownego obniżenia wartości gromadzonej kwoty, co może wystąpić w przypadku inwestycji w jakiekolwiek produkty oparte na funduszach inwestycyjnych czy ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych oraz przejrzyste zasady dotyczące oprocentowania. Dodatkowo kiedy oszczędzamy na koncie, to nie mamy zablokowanych środków.
5. Lokaty
Zaletą lokat jest to, że podobnie jak w przypadku kont oszczędnościowych, możemy spać spokojnie, bo nie mamy ryzyka obniżenia nominalnej wartości środków. Założenie lokaty nic nie kosztuje i w większości banków można to zrobić nawet online, bez żadnych dodatkowych formalności.
6. Fundusze inwestycyjne
Pozwalają potencjalnie uzyskiwać zyski wyższe niż standardowa lokata bankowa czy konto oszczędnościowe, jeśli klient akceptuje pewien poziom ryzyka związany z inwestycją. TFI oferują szerokie spektrum inwestycyjne, zapewniając zarządzanie powierzonymi aktywami. Zaletą funduszy inwestycyjnych są jasne i przejrzyste zasady wyceny jednostki i pobieranych kosztów.
7. Plany systematycznego oszczędzania
Zaletą programów regularnego oszczędzania jest ich niski próg wejścia (wpłat) i tzw. efekt uśrednionej ceny zakupu kiedy inwestujemy systematycznie niższe kwoty. To oznacza, że kiedy rynek spada, kupujemy tańszą jednostkę funduszu, a kiedy rośnie kupujemy mniej droższych jednostek. Okresy spadków na giełdach w długim terminie mają mniejszy wpływ na stan oszczędności niż przy inwestycjach jednorazowych. Dodatkowo systematyczność jest premiowana niższymi kosztami a co za tym idzie – więcej kapitału pracuje na przyszłość.
Więcej w Rzeczpospolitej z 28 sierpnia 2012 r.