Z dofinansowania do wynagrodzeń mogą korzystać zarówno pracodawcy otwartego, jak i chronionego rynku pracy zatrudniający pracowników niepełnosprawnych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, rolniczą, non profit czy wreszcie dla celów niezwiązanych ze wspomnianymi rodzajami działalności – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
Jeżeli pracodawca zatrudnia ogółem do 25 pracowników w przeliczeniu na etaty, to nie ma znaczenia osiągany wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Gdy jednak stan zatrudnienia jest wyższy, to aby uzyskać dofinansowanie, musi osiągać co najmniej 6-procentowy wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
Wskaźnik ten oblicza się dzieląc stan zatrudnienia osób niepełnosprawnych przez stan zatrudnienia ogółem (musi on wynosić co najmniej 0,06).
Warunkiem koniecznym do uzyskania dofinansowania jest zatrudnienie osoby niepełnosprawnej w ramach stosunku pracy na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru lub spółdzielczej umowy o pracę.
Pracodawcy prowadzący zakład pracy chronionej mogą korzystać z dofinansowania także w odniesieniu do niepełnosprawnych wykonawców pracy nakładczej, których wynagrodzenie zostało ustalone co najmniej w wysokości najniższego wynagrodzenia lub połowy najniższego wynagrodzenia. Miesięczne dofinansowanie nie przysługuje jednak na pracowników zaliczonych do umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności, którzy mają ustalone prawo do emerytury bez względu na jej rodzaj.
Kwota przysługującego dofinansowania jest ustalana i wypłacana ze środków PFRON co miesiąc. Okresem sprawozdawczym, za który naliczane jest dofinansowanie, jest miesiąc, w którym pracownik był zatrudniony, z tytułu czego otrzymał wynagrodzenie, do którego pracodawca zamierza uzyskać dofinansowanie. Dla ustalenia, za który miesiąc należy się dofinansowanie, nie ma znaczenia to, kiedy wypłacono wynagrodzenie. Istotne jest jedynie to, za który miesiąc je wypłacono.
Prawidłowe wyznaczenie okresu sprawozdawczego ma znaczenie przy ocenie terminowości wnioskowania o dofinansowanie. Warunkiem jego uzyskania jest bowiem złożenie wniosku o wypłatę dofinansowania (Wn-D) wraz z miesięczną informacją o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych, z uwzględnieniem pracowników, u których stwierdzono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe lub epilepsję oraz pracowników niewidomych (INF-D-P). Dokumenty należy złożyć w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który należne jest dofinansowanie.
Wysokość dofinansowania jest uzależniona od: wysokości kosztów płacy pracownika, zaistnienia wyłączeń co do części lub całości kosztów płacy, a także od stopnia i rodzaju niepełnosprawności pracownika, jego wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia w danym miesiącu, typu pracodawcy i kwoty najniższego wynagrodzenia.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 23 sierpnia 2012 r.