Pracownica, której dziecko zmarło kilkanaście dni po urodzeniu, dostarczyła nam zwolnienie lekarskie obejmujące okres od dnia śmierci dziecka. Czy w tej sytuacji powinniśmy przerwać wypłatę zasiłku macierzyńskiego i wypłacać wynagrodzenie chorobowe na ogólnych zasadach? – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.
Pracownicy, która przedłożyła zwolnienie lekarskie po śmierci nowo narodzonego dziecka przysługuje zasiłek macierzyński do upływu 56 dni od dnia porodu. Dopiero po jego wyczerpaniu ma prawo do świadczeń chorobowych.
Przedstawiony problem reguluje art. 180 § 1 kodeksu pracy. Mówi on, że w razie urodzenia martwego dziecka albo jego śmierci przed upływem ósmego tygodnia życia pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze ośmiu tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez siedem dni od dnia tego tragicznego zdarzenia. Tydzień urlopu macierzyńskiego odpowiada siedmiu dniom kalendarzowym. Jeśli zatem zmarłe dziecko było jedynym urodzonym przy tym samym porodzie, to pracownica ma prawo do urlopu macierzyńskiego przez 56 dni liczonych od dnia porodu.
Jeżeli pracownica urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, będzie jej przysługiwał urlop macierzyński w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu. Za czas tego wolnego pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński na zasadach i warunkach określonych w ustawie z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).
Pracownica uzyska prawo do wynagrodzenia chorobowego, jeżeli jej niezdolność do pracy będzie trwała po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. W myśl art. 92 k.p. wynagrodzenie chorobowe przysługuje pracownikom za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym albo za 14 dni – w przypadku osoby, która ukończyła 50 lat. Dopiero po wyczerpaniu limitu przysługuje zasiłek chorobowy.
Podstawą do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego w trakcie urlopu macierzyńskiego jest:
– za okres przed porodem – zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym druku określające przewidywaną datę porodu,
– od dnia porodu – skrócony odpis aktu urodzenia dziecka albo jego kopia potwierdzona przez płatnika zasiłku za zgodność z oryginałem.
Jeżeli zasiłek ma wypłacać ZUS, to pracodawca musi dodatkowo wypełnić zaświadczenie na druku ZUS Z-3. Taki zakres wymaganych dokumentów wynika z § 2 ust. 1 pkt 1 oraz § 9 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2012 r., poz. 444).
Osoba pobierająca zasiłek macierzyński podlega w tym czasie z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (art. 6 ust. 1 pkt 19 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych; tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm). Podstawą wymiaru składek na te ubezpieczenia jest kwota świadczenia wypłaconego w poszczególnych miesiącach. Rozlicza je pracodawca, jeśli to on jest płatnikiem zasiłku. Ale nie opłaca tych danin, bo finansuje je budżet państwa.
Więcej w Rzeczpospolitej z 24 sierpnia 2012 r.