Nauczyciele, którzy spełnili warunki stażowe do wcześniejszego świadczenia, muszą o nie zawnioskować przed ukończeniem nowego, wyższego wieku emerytalnego.
Jak donosi „Rzeczpospolita”, aby uzyskać prawo do wcześniejszej emerytury nauczycielskiej liczonej według tzw. starych zasad trzeba pilnować kalendarza. Chodzi o to, by złożyć wniosek o emeryturę przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego. A ten od 1 stycznia 2013 r. będzie systematycznie podwyższany i raz na kwartał podskoczy o miesiąc. Zatem osoby chcące skorzystać z możliwości, jaką daje im art. 88 Karty Nauczyciela, które do końca 2008 r. zgromadziły odpowiedni nauczycielski staż określony w tym przepisie będą mogły także po przyszłorocznych, styczniowych zmianach emerytalnych skorzystać z tego przywileju.
Emerytura ustalona na tych zasadach jest korzystna. Podstawę jej wymiaru ustala się bowiem na zasadach ogólnych, określonych w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z tym że wlicza się do niej również wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, dodatki, świadczenia w naturze, jeśli nauczyciel nie korzysta z nich po przejściu na emeryturę lub rentę, oraz wszystkie nagrody uzyskane przez nauczyciela za osiągnięcia zawodowe w okresie, z którego wynagrodzenie stanowi podstawę wymiaru emerytury lub renty.
Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r., które 31 grudnia 2008 r. spełniły ustawowe warunki, mają prawo do emerytury obliczonej według tzw. starych zasad. Jest jednak jeden istotny warunek.
Wniosek o emeryturę muszą zgłosić przed osiągnięciem nowego wieku emerytalnego, czyli wprowadzonego ustawą z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS (DzU z 2012 r., poz. 637), a obowiązującego od 1 stycznia 2013 r. Oznacza to, że nauczycielki urodzone między 1 stycznia 1953 r. a 31 marca 1953 r. wniosek muszą złożyć przed ukończeniem 60 lat i 1 miesiąca, a urodzone między 1 października 1955 r. a 31 grudnia 1955 r. przed ukończeniem 61 lat.
Więcej w Rzeczpospolitej z 3 września 2012 r.