Od września 2012 r. firmy mogą otrzymać większe dofinansowania do wynagrodzeń niektórych niepełnosprawnych pracowników. Ale od grudnia br. dostaną je pod warunkiem, że przeleją pensje na konta bankowe tych osób – czytamy w Rzeczpospolitej.
Nowe zasady wypłaty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych wprowadziła ustawa z 28 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2012 r., poz. 986; dalej nowelizacja). Przepisy te wejdą w życie 15 września br.
Najważniejszą zmianą jest skrócenie o cztery miesiące czasu obowiązywania przepisu wskazującego na wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę z grudnia 2009 r. (1276 zł) jako podstawy do wyliczania dofinansowania do pensji pracowników niepełnosprawnych. Dzięki temu przedsiębiorcy pobierający z PFRON dofinansowanie za wrzesień br. i miesiące następne, występując o to wsparcie, jako podstawę będą uwzględniali kwotę minimalnego wynagrodzenia z grudnia roku poprzedniego, czyli 1386 zł.
Zmiana dotyczy zarówno pracodawców z otwartego rynku pracy, jak i zakładów pracy chronionej.
Zgodnie z nowym brzmieniem art. 26a ust. 1a’ ustawy o rehabilitacji, aby otrzymać miesięczne dofinansowanie, pracodawca musi przekazać podwładnemu wynagrodzenie na jego konto bankowe, rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, albo przesłać na adres zamieszkania za pośrednictwem osób prawnych prowadzących działalność w zakresie doręczania kwot pieniężnych, np. pocztą.
Pracodawca nie otrzyma wsparcia, jeżeli miesięczne koszty płacy poniesie z uchybieniem terminów, przekraczającym 14 dni. Terminy ich regulowania wynikają z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz z ustawy 0 podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przepisy ograniczające możliwość uzyskania dofinansowania wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia nowelizacji, czyli od 1 grudnia 2012 r.
Więcej w Rzeczpospolitej z 6 września 2012 r.