Jeżeli spółka poniosła nakłady na usługi transportowe i gastronomiczne związane z organizacją walnego zgromadzenia akcjonariuszy, to wydane na ten cel kwoty nie obniżają u niej dochodu do opodatkowania – czytamy w Rzeczpospolitej.
Tak stwierdziła Izba Skarbowa w Łodzi w Interpretacji Z 30 lipca 2012r. (I PTPB3M23-142/ 12-A/IR)
Podczas organizacji walnego zgromadzenia akcjonariuszy (WZA) spółka ponosi wiele wydatków takich jak koszty notarialne, koszty obsługi informatycznej, wydatki na wynajem sali, na zakup tablic informacyjnych, koszty ogłoszeń w prasie oraz Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz wydatki na usługi transportowe i usługi gastronomiczne. Według spółki, wydatki te powinny być potraktowane jako koszty pośrednie, ponieważ przyczyniają się do zabezpieczenia jej źródła przychodów.
Zgodnie z kodeksem spółek handlowych spółka akcyjna zobowiązana jest do zwoływania WZA w swojej siedzibie. W konsekwencji, ponosi koszty zwołania samego zgromadzenia oraz inne koszty organizacyjne. Z puntku widzenia ustawy o CIT, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 38, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz akcjonariuszy.
Stosownie natomiast do ust. 1 pkt 38a tego artykułu, do kosztów podatkowych nie zalicza się także wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji. Dlatego też, organ podatkowy w swojej interpretacji stwierdził, że do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć tylko racjonalne i uzasadnione gospodarczo wydatki związane z organizacją WZA, które nie są świadczeniami na rzecz akcjonariuszy spółki lub na rzecz osób wchodzących w skład organu stanowiącego spółki. W konsekwencji stwierdził, że koszty transportu nie mogą być zaklasyfikowane jako koszt uzyskania przychodów, ponieważ w tym przypadku brak jest świadczenia wzajemnego akcjonariusza wobec spółki. Co więcej, wydatki takie nie mogą być także uznane za wynagrodzenie wypłacone z tytułu pełnienia funkcji w organie spółki (które może zostać traktowane jako koszt podatkowy).
Także w przypadku kosztów związanych z poczęstunkami serwowanym uczestnikom WZA, organ podatkowy uznał, że wydatki te nie mogą być potraktowane jako koszty podatkowe. Uzasadnił to tym, że zgodnie z art. art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.
Więcej w Rzeczpospolitej z 7 września 2012 r.