Nie każde zlecenie zwiększy zasiłek

Rzeczpospolita (2012-09-18), autor: Radosław Kaczmarek , oprac.: GR

wrz 18, 2012

Od 1 stycznia 2009 r. zatrudniamy 43-letnią pracownicę na umowę o pracę. W tym czasie wykonywała dla nas takie inne zadania na podstawie umów-zlecenia podpisanych na okresy od 1 marca do 30 września br, od 3 kwietnia do 31 maja br. i od 7 maja do 31 sierpnia br. Chorowała od 10 do 28 sierpnia br. Jak wyliczyć przysługujące jej świadczenie chorobowe za czas zwolnienia lekarskiego w sierpniu i co zrobić, jeśli na kilka dni września przyniosła zwolnienie na opiekę nad chorym dzieckiem? Czy z umowy o pracę wypłacić jej wynagrodzenie chorobowe, a ze zlecenia zasiłek? – pyta czytelniczka Rzeczpospolitej.

Jak odpowiada „Rz” – z pracownicą podpisano zlecenie od 1 marca do 30 września br., a dwie kolejne (od 3 kwietnia do 31 maja br. i od 7 maja do 31 sierpnia br.) mieściły się w okresie, na jaki zawarto pierwszą umowę. Jej niezdolność do pracy trwała od 10 do 28 sierpnia br. W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy zatem uwzględnić wynagrodzenie:

– z tytułu zatrudnienia od sierpnia 2011 r. do lipca br. oraz

– ze zlecenia zawartego od 1 marca do 30 września br. – przychód przypadający za pracę od marca do lipca, a także

– ze zlecenia zawartego na okres od 7 maja do 31 sierpnia br. – zarobek za pracę od maja do lipca br.

Ponieważ pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie na czas opieki nad chorym dzieckiem we wrześniu br., tj. po przerwie krótszej niż trzy miesiące kalendarzowe od poprzedniej niezdolności do pracy, to podstawę jego wymiaru trzeba ustalić z tego samego okresu, co wynagrodzenie chorobowe wypłacone za dni absencji w sierpniu (art 43 ustawy zasiłkowej). W praktyce jednak oznacza to tylko tyle, że podstawę trzeba ustalić z tego samego okresu co wcześniej, tj. z zarobków za okres od sierpnia 2011 r. do lipca br., ale poza przychodem ze stosunku pracy trzeba uwzględnić tylko przychód ze zlecenia trwającego w czasie niezdolności do pracy (zawartego na okres od 1 marca do 30 września br., przyjmując przychód za okres od marca do lipca br.). Wynagrodzenie ze zlecenia podpisanego na okres od 7 maja do 31 sierpnia br. należy wyłączyć z obliczeń. Gdyby zatrudniona nabyła prawo do kolejnego świadczenia w październiku, pominąć trzeba będzie również zarobki z umowy-zlecenia, która kończy się 30 września.

Więcej w Rzeczpospolitej z 17 września 2012 r.