Jakie koszty można odliczyć

Rzeczpospolita (2012-09-21), autor: .mpa , oprac.: GR

wrz 21, 2012

Od zysku ze sprzedaży nieruchomości płaci się co do zasady 19 proc. PIT. Daninę można zmniejszyć, odejmując od przychodu m.in. koszt umowy notarialnej i ogłoszenia w prasie – donosi Rzeczpospolita.

Osoba sprzedająca dom czy mieszkanie płaci co do zasady 19 proc. PIT od uzyskanego dochodu. W praktyce oznacza to, że sprzedający odliczy cenę zakupu oraz koszty odpłatnego zbycia.

Odliczenie ceny zakupu to nie wszystko. Zgodnie z art. 19 ust 1 ustawy o PIT przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.

Ustawa nie definiuje pojęcia kosztów sprzedaży, więcej na ten temat mówią interpretacje organów podatkowych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wskazał w piśmie z 2 grudnia 2010 r.(IPPB4M15- 717/10-2/JK), że zalicza się do nich wszystkie wydatki poniesione przez sprzedającego, które są konieczne, aby transakcja sprzedaży mogła dojść do skutku. Koszty odpłatnego zbycia nie są jednak tym samym, co koszty uzyskania przychodu.

W tej samej interpretacji czytamy, że sprzedający odliczy min. koszty wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, prowizje pośredników w sprzedaży nieruchomości, koszty ogłoszeń w prasie związanych z zamiarem sprzedaży nieruchomości, wydatki związane ze sporządzeniem przez notariusza umowy cywilnoprawnej, opłatę notarialną, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz opłatę sądową.

W interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 8 lutego 2011 r. (nr IBPBII/2/415-1205/11/CJS) czytamy zaś, że sprzedający mogą odliczyć kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w tej części, w której ten podatek przypada na ich udział w nieruchomości.

Więcej w Rzeczpospolitej z 19 września 2012 r.