W ciągu 30 dni można złożyć wniosek do ZUS o wypłatę zawieszonej emerytury – informuje Rzeczpospolita.
Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 listopada 2012, sygn. K 2/12, emeryci mogą domagać się zapłaty zawieszonych w październiku 2011 emerytur.
Tryb postępowania zależy jednak od tego, czy zainteresowany zrezygnował z pracy, dzięki czemu ZUS mógł odwiesić mu świadczenie, czy też zachował etat, przez to od ponad roku nie pobiera emerytury.
Po publikacji wyroku w Dzienniku Ustaw, wszyscy emeryci, którym ZUS w październiku zeszłego roku zawiesił emeryturę, powinni złożyć w najbliższym oddziale wniosek o wznowienie postępowania Taka możliwość została przewidziana w art. 145a kodeksu postępowania administracyjnego, każdy ma prawo żądać wznowienia postępowania w ciągu miesiąca od ogłoszenia wyroku Trybunału uchylającego przepis stanowiący podstawę do wydania kwestionowanej decyzji.
Więcej w Rzeczpospolitej z 15 listopada 2012 r.