Doradca pfron ds. oszustw…

Gazeta Wyborcza , autor: Marcin Kącik , oprac.: GR

cze 4, 2007

Działacz Samoobrony oszukał PFRON na 300 tys. zł. I dzięki Samoobronie został doradcą prezesa PFRON

Chodzi o Stanisława Kościuka, działacza partii Leppera, który bez powodzenia startował z list Samoobrony do parlamentu. A w 2005 r. immunitet bardzo by mu się przydał, bo prokuratura postawiła mu wtedy zarzuty oszustwa i fałszowania dokumentów.

Kościuk był sekretarzem generalnym Polskiego Związku Sportowego Głuchych. Pięć lat temu Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dał jego związkowi prawie 300 tys. zł. Pieniądze miały pójść na wspieranie głuchoniemych. A kto z nich skorzystał .

Gdy przyszło do rozliczeń, Kościuk przedstawił w PFRON fałszywe faktury. PFRON i nowe władze związku były pewne, że pieniądze zostały zdefraudowane, i sprawa trafiła do prokuratury. Robert Myśliński, szef prokuratury na warszawskim Śródmieściu, o Kościuku: – Postawiliśmy temu panu zarzuty oszustwa, działania na szkodę fundacji oraz fałszowania dokumentów.

Ale teraz Stanisław Kościuk czeka na akt oskarżenia, pracując w PFRON!

To nie żart. Tydzień temu został zatrudniony na stanowisku starszego specjalisty w wydziale wpłat obowiązkowych. Kościuk miałby m.in. pilnować, aby firmy wpłacały terminowo składki na rzecz niepełnosprawnych.

I choć prokuratura podejrzewa, że wyciągnął nielegalnie z PFRON blisko 300 tys. zł, to teraz PFRON ma mu płacić co miesiąc ponad 4 tys. zl pensji. Jak to możliwe

Swoją karierę Kościuk zawdzięcza Samoobronie, w której działa od ponad sześciu lat. Już rok temu był typowany przez Andrzeja Leppera na wiceministra sportu. Zapytaliśmy o niego Krzysztofa Filipka, który w Samoobronie jest honorowym przewodniczącym sekcji niepełnosprawnych.

Filipek: – Pierwsze słyszę, że Kościuk jest w PFRON.

Gazeta": – A jak Pan to skomentuje

– Skoro nic nie wiem, to nie skomentuję! – skwitował Filipek.

Zapytaliśmy biuro prasowe PFRON o Kościuka. I otrzymaliśmy odpowiedź, którą zredagował Marcin Domagała, dyrektor generalny PFRON (to także działacz Samoobrony, m.in. naczelny propagandówki Głos Samoobrony"). Domagała napisał: – Kościuk nie pracuje w wydziale wpłat obowiązkowych.

Jednak Domagała nie wiedział, że wcześniej rozmawialiśmy z naczelnikiem tego wydziału Grzegorzem Fałkowskim, który to potwierdził. Gdy przyłapaliśmy PFRON na kręceniu", Domagała skontaktował się z dziennikarzem Gazety" i wyjaśniał, że doszło rzekomo do nieporozumienia. Domagała: – Pan Kościuk nie pracuje w wydziale, ale jest doradcą prezesa.

Gazeta": – To żart Przecież ma zarzuty oszukania PFRON!

Domagała: – Ale właśnie złożył rezygnację, gdy otrzymaliśmy od Gazety" informacje, że jest podejrzany o oszustwo.

Czy tłumaczenia Domagały są szczere Wątpliwe, bo cała Samoobrona wiedziała, że Kościuk ma zarzuty. To właśnie za to Lepper skreślił go rok temu z listy kandydatów do Ministerstwa Sportu.

Więcej Gazeta Wyborcza.