Pracodawcy nie zaoszczędzą na składce rentowej…

Rzeczpospolita , autor: Elżbieta Glapiak , oprac.: GR

cze 5, 2007

Pracodawcy nie zaoszczędzą na składce rentowej

Finanse I Składka rentowa zmaleje tylko dla pracowników – zapewnia wicepremier Przemysław Gosiewski. Pierwsze cięcie o 3 punkty procentowe nastąpi prawdopodobnie od 1 sierpnia. Drugie, o kolejne 2 punkty, być może od stycznia 2008 roku.

Gosiewski zapewnił Rzeczpospolitą", że rząd nie bierze już pod uwagę obniżki po stronie pracodawców. -Tegoroczna redukcja jest przesądzona, co do przyszłorocznej, scenariusze są dwa – albo dalsza obniżka o 2 punkty procentowe po stronie pracowników, albo redukcja składki na fundusz pracy, która dziś wynosi 245 proc. – wyjaśni! wicepremier. Dodał jednak, że bardziej prawdopodobny jest ten pierwszy scenariusz.

Obniżka składki w tej wersji kosztowałaby w przyszłym roku kilkanaście miliardów złotych. To o kilka miliardów mniej, niż zakłada projekt minister finansów Zyty Gilowskiej. Proponuje ona, żeby od przyszłego roku zmniejszyć o dwa punkty procentowe również tę część składki którą płacą pracodawcy. W przyszłym roku koszt tego wariantu wyniósłby 20 mld zł.

Na dzieci i emerytów

Koalicjanci już się zabrali za dzielenie zaoszczędzonych miliardów. Większe pieniądze mają pójść na politykę prorodzinną, podwyżki wynagrodzeń, rent i emerytur oraz na budownictwo.

– Część dodatkowych dochodów, jakie gwarantuje nam wysoki wzrost gospodarczy, pochłonie redukcja składki rentowej, ale część powinna pójść na realizację innych celów – przekonuje poseł Samoobrony Rajmund Moric.

Wśród nich jest projekt LPR zakładający wspólne rozliczanie podatków rodziców i dzieci podniesienie minimalnej pensji do 1,2 tys. zł i najniższej emerytury do 700 zl A także przyspieszenie budowy mieszkań, np. poprzez przygotowanie infrastruktury. – Nie ma jeszcze konkretnych rozwiązań ani decyzji.

Więcej Rzeczpospolita.