Chcą pracować jak inni…

GAZETA LUBUSKA , autor: Alicja Jarno , oprac.: GR

cze 5, 2007

W Gorzowie ma powstać firma zatrudniająca osoby upośledzone

Chcą pracować jak inni

– Na razie wciąż pokutują stereotypy głupka" i wariata" – mówi Grażyna Frąckowiak, nauczycielka Zespołu Szkół nr 14 i koordynator rozpoczętego w miniony weekend projektu.

W kinie 60 Krzeseł był przegląd filmów pod hasłem Tabu na dużym i małym ekranie. Osoby niepełnosprawne w sztuce filmowej" (imprezę zorganizowała czternastka przy wsparciu Miejskiego Ośrodka Sztuki). To początek projektu Nowoczesna Edukacja. Jego celem jest stworzenie niepełnosprawnym intelektualnie warunków do pracy i normalnego życia. – Na razie takie osoby są traktowane jak gorsze i słabsze. Wycofują się z walki o stanowiska pracy, zwłaszcza, że muszą o nie konkurować tak jak wszyscy – tłumaczy Grażyna Frąckowiak.

Często pracują lepiej

– Chciałabym zostać fryzjerką, ale jeśli ze względu na to, jaka jestem, nie przyjmą mnie na kurs, spróbuję swoich sił jako sprzedawczyni – mówi Barbara Glura, uczennica z czternastki. Program, na który Europejski Fundusz Społeczny przeznaczył 45 tys. zł, ma pomóc takim jak Basia. Odbywać się będą warsztaty zawodowe i zajęcia z psychologami.

Więcej Gazeta Lubuska.