Gilowska nie odpuści reformy…

Rzeczpospolita , autor: Elżbieta Glapiak , oprac.: GR

cze 6, 2007

Projekt ustawy o finansach publicznych i ustawy wprowadzającej ją w życie ma dziś przyjąć Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. Wicepremier Zyta Gilowska spodziewa się 10 mld zł oszczędności w ciągu 2 – 3 lat.

Nie ma żadnych radykalnych zmian, nie ugięliśmy się w żadnej ważnej kwestii – zapewnił Jakub Lutyk, rzecznik resortu.

Przed kilkoma dniami zakończyły się konsultacje międzyresortowe w sprawie projektów Ministerstwa Finansów. Główna idea reformy – konsolidacja finansów publicznych oraz wprowadzenie rygorystycznych zasad wydawania środków publicznych – pozostaje więc nienaruszona. Resorty zgodziły się też po wejściu w życie przepisów ustawy sporządzać plany wydatków w ujęciu zadaniowym, a także wypełniać wszelkie obowiązki sprawozdawcze. To ma sprzyjać przejrzystości w wydawaniu przez nie publicznych pieniędzy.

Większa kontrola wydatków

Wicepremier obiecuje, że konsolidacja środków ujawni rezerwy w finansach publicznych. Oszczędności z tego tytułu powinny sięgnąć 3-4 proc. skonsolidowanych wydatków po upływie dwóch lat od momentu wprowadzenia w życie wszystkich mechanizmów konsolidacyjnych" – czytamy w uzasadnieniu do ustawy.

– Oznacza to, że jeśli skonsolidowane wydatki sektora finansów publicznych będą oscylowały wokół 40 proc. PKB, uzyskane oszczędności sięgną 0,9 – 1 proc. PKB, czyli około 10 mld zł. Skąd weźmie się ta kwota Poza ujawnieniem wolnych środków budżet ma też zaoszczędzić m.in. na wydatkach, które dziś ponosi w związku z finansowaniem bieżącej działalności ZUS. Po przekształceniu go w jednostkę budżetową pieniądze na jego finansowanie pójdą bezpośrednio z budżetu (150 mln zł na obsługę wypłaty świadczeń w 2007 roku), a dochody za obsługę składek będą wpływały bezpośrednio do kasy państwa (226 mln zł w tym roku). To samo ma dotyczyć KRUS.

Zidentyfikować najsłabsze ogniwa

Aby osiągnąć zapowiadane cele reformy, Zyta Gilowska chce zlikwidować zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze, fundusze motywacyjne oraz rachunki dochodów własnych. Ich zadania przejmą jednostki budżetowe, zewnętrzne spółki lub nowe agencje wykonawcze.

Więcej Rzeczpospolita.