Świadectwa szkolne wypiszą na czas…

Rzeczpospolita , autor: . Mku , oprac.: GR

cze 13, 2007

Związek Nauczycielstwa Polskiego przed końcem roku szkolnego już nie wznowi strajków. Blokady dróg, pikiety i odmowa prowadzenia lekcji może się powtórzyć dopiero we wrześniu – ustalił wczoraj Zarząd Główny związku.

Nauczyciele na pewno nie przeprowadzą planowanego przez niektórych bojkotu wypisywania świadectw. Uczniowie dostaną je na czas. – Nadal negocjujemy z rządem podwyżki i przywileje emerytalne. Rozmowy raczej nie zakończą się przed wakacjami, a strajk w szkołach latem większych skutków nie przyniesie – mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP. – Chcemy też pokazać, że jesteśmy odpowiedzialnym środowiskiem i działanie na szkodę uczniów byłoby dla nas ostatecznością – dodaje.

Wczoraj zarząd największego związku zawodowego w oświacie (Uczy ponad 300 tysięcy członków) zradykalizował jednak żądania dotyczące przywilejów emerytalnych. ZNP chce, by prawo do wcześniejszych emerytur przysługiwało wszystkim nauczycielom zatrudnionym w szkołach przed 1999 rokiem – pod warunkiem że przepracowali 30 lat. Emerytury pomostowe byłyby natomiast przywilejem dla wszystkich uczących w szkołach i przedszkolach. Popularne pornostówki nie byłyby obarczone żadnymi ograniczeniami wiekowymi.

Na ten postulat kategorycznie nie zgadza się rząd. Wicepremier Przemysław Gosiewski wyliczył, że emerytury pomostowe dla nauczycieli kosztowałyby budżet państwa 13 miliardów złotych.

Związkowcy nie rezygnują też z walki o podwyżki – chociaż zgodzili się, by rozłożyć je na dwa lata. Ile chcą dostać Kwota bazowa (najej podstawie wylicza się pensje wszystkich nauczycieli) wzrosłaby z 82 do 92 proc. To oznaczałoby dla nauczyciela bez doświadczenia pensję większą o 300 złotych. Nauczyciel mianowany dostałby około 515 zł podwyżki, a dyplomowany nawet 850 zl. – Jeśli rząd nie wypełni naszych postulatów, z początkiem roku szkolnego wznowimy strajk – zapowiada Broniarz.

Rząd do hojnych podwyżek nie jest skory. Według wyliczeń Ministerstwa Edukacji przeciętne wynagrodzenie nauczycieli wyniosło w ubiegłym roku 265 8 zł i w porównaniu z 2000 rokiem było wyższe o ponad 700 złotych.

Więcej Rzeczpospolita.