Pożyczka pomiędzy dwiema spółkami tych samych wspólników bez daniny

Rzeczpospolita (2013-08-28), autor: Mateusz Maj , oprac.: GR

sie 28, 2013

Ze zmianą umowy spółki osobowej zrównana jest wyłącznie pożyczka bezpośrednio od wspólników. Jeśli powiązania są bardziej odległe, umowa nie jest obciążona podatkiem od czynności cywilnoprawnych – donosi Rzeczpospolita.

Sprawa dotyczyła spółki jawnej handlującej samochodami. W związku z prowadzoną działalnością wymagane jest posiadanie odpowiedniej płynności finansowej.

Spółka, w celu poprawy płynności zamierzała zaciągać pożyczki. Kapitał miał pochodzić od niepowiązanych bezpośrednio pożyczkodawców, tj. takich, którzy nie byli wspólnikami w spółce, ani nie występowała odwrotna sytuacja – spółka nie była wspólnikiem pożyczkodawców. Taki status mogli mieć ewentualnie wspólnicy spółki jawnej – osoby fizyczne mogły być równocześnie wspólnikami pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy.

Wnioskodawca opisał, że będzie się starał wynegocjować wysokość odsetek od otrzymywanych pożyczek na poziomie podobnym do odsetek bankowych. Zarówno spółka jawna, jak i pożyczkodawcy będą czynnymi podatnikami VAT, a na kwotę odsetek od pożyczek będą wystawiane faktury. Czynności te, jak wyjaśniła spółka, będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Pytanie podatnika dotyczyło konieczności odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych od otrzymanych pożyczek. Zgodnie z ustawą o PCC opodatkowaniu podlegają m.in. umowy spółek i ich zmiany.
Za taką zmianę, powodującą zwiększenie majątku spółki, uważa się także pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika.

Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji nr IBPBII/1/436-111/13/AA zgodziła się ze stanowiskiem spółki, że opisana umowa pożyczki nie może być traktowana na gruncie ustawy o PCC jako zmiana umowy spółki jawnej. Z opisu wynika, że pożyczka nie będzie udzielana spółce przez jej wspólnika, tylko przez innych pożyczkobiorców.

Dyrektor izby skarbowej zaznaczył, że umowa może być opodatkowana PCC jako czynność prawna pożyczki (niejako zmiana umowy spółki). Nie dojdzie do tego, jeśli co najmniej jedna strona pożyczki będzie z jej tytułu opodatkowana VAT. Spółka z góry uznała, że tak będzie i nie zadała pytania izbie, w związku z czym organ podatkowy nie analizował tego wątku.

Więcej w Rzeczpospolitej z 23 sierpnia 2013 r.