Vat od części zamiennych do odliczenia…

Rzeczpospolita , autor: Anna Grabowska , oprac.: GR

cze 13, 2007

Wydatki poniesione przez podatnika na zakup części zamiennych służących przywróceniu właściwego stanu technicznego pojazdu mogą być przedmiotem odliczenia w VAT.

Ważne, aby były zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w CIT, a auto służyło do działalności gospodarczej podatnika, który chce odliczyć VAT.

Stwierdził tak naczelnik Urzędu Skarbowego w Radomsku (sygn. US 111/443-48/06), odpowiadając na pytanie właściciela samochodu ciężarowego marki Lublin. Z zaświadczenia o badaniu technicznym auta wynikało, że spełnia ono warunki z art. 86 ust. 4 pkt 4 ustawy o VAT, czyli że właścicielowi przysługuje prawo do odliczenia całego podatku od zakupu pojazdu i od paliwa zużywanego do jego napędu. Podatnik uznał zatem, że przywilej taki dotyczy również części zamiennych wykorzystanych do naprawy samochodu, przywrócenia go do stanu pierwotnego.

Naczelnik zgodził się z tym stanowiskiem. Wyjaśnił, że skoro części byty kupowane do pojazdu używanego do działalności gospodarczej, a przedsiębiorca jest podatnikiem, to może odliczyć VAT od wydatków na przywrócenie stanu technicznego auta.

Więcej Rzeczpospolita.