Jubileusz regularny, wypłaty niekoniecznie

Rzeczpospolita (2014-01-03), autor: Marcin Wojewódka , oprac.: GR

sty 3, 2014

Przy zwolnieniu z obowiązku opłacania składek na ZUS od wartości nagród jubileuszowych decydujące znaczenie ma periodyczne (nie częstsze niż co 5 lat) nabywanie przez pracownika prawa do ich uzyskania na podstawie wewnętrznych przepisów u pracodawcy. Bez znaczenia jest data wypłaty tego świadczenia – czytamy w Rzeczpospolitej.

Działając w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej płatnik zwrócił się do ZUS z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji. Chodziło o rozstrzygnięcie możliwości wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne wypłacanej pracownikom rekompensaty z tytułu likwidacji nagród jubileuszowych. Pracodawca wskazał, że obecnie w firmie obowiązuje zakładowy układ zbiorowy pracy, który przewiduje wypłatę nagród jubileuszowych pracownikom. Zgodnie z zasadami ich przyznawania przysługują one nie częściej niż co 5 lat. Pracodawca w porozumieniu z organizacją związkową planuje zmianę treści zuzp, która ma polegać na likwidacji nagród jubileuszowych. Z tego tytułu pracownicy mają otrzymać rekompensatę, ustaloną i uzgodnioną ze związkami zawodowymi.

Płatnik zwrócił się do ZUS z tym pytaniem, bo miał wątpliwość, czy w stosunku do planowanych rekompensat z tytułu likwidacji nagród jubileuszowych ma zastosowanie przepis § 2 ust. 1 pkt. 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 ze zm.). W szczególności chodzi o to, czy wypłacone rekompensaty będą stanowić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, gdy między wypłatą ostatniej nagrody jubileuszowej a tą obecną nie upłynie 5 lat.

Przedstawiając swoje, stanowisko, płatnik podkreśli, że w opisanym stanie faktycznym:

– wypłata rekompensat z tytułu likwidacji nagród jubileuszowych nastąpi w związku ze zmianą układu zbiorowego pracy, który likwiduje nagrody przysługujące pracownikom dotychczas (do czasu likwidacji) nie częściej niż co 5 lat,

– do tej pory świadczenie to nie stanowiło podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

ZUS oddział gdański w decyzji 468 z 3 grudnia. 2013 r. (Dl/100000/451/1472/2013) uznał, że stanowisko przedsiębiorcy, iż rekompensata likwidacji jubileuszówki będzie w tym wypadku wolna od składek, jest prawidłowe.

Więcej w Rzeczpospolitej z 17 grudnia 2013 r.