Wybierzmy i nagrodzmy ludzi, którzy pomagają niepełnosprawnym

GAZETA WYBORCZA - POZNAŃ , autor: Małgorzata Lampa , oprac.: GR

lut 2, 2007

Idą pod prąd widzą rzeczy których inni nie dostrzegają a w to co robią angażują się bez reszty laureaci plebiscytu.

Człowiek Roku wśród Niepełnosprawnych i Człowiek Wielkiego Serca za pomoc niepełnosprawnym. Czas na nagrodzenie kolejnych osób. Laureatów plebiscytu łączy niezwykła siła ducha wiara w to że można coś zmienić oraz chęć niesienia pomocy. Ich losy możemy śledzić na antenie TVP 3 Poznań w programie „Wyzwanie". Róża Wójta przy współpracy z Katarzyną Nowacką promuje w nim osoby niepełnosprawne które mimo ciągłej walki z przeciwnościami nie tylko osiągają sukces ale także pomagają innym. Plebiscyt towarzyszy audycji od początku jej istnienia.

Ludzie uhonorowani w konkursie to sprawni i niepełnosprawni młodzi i starsi z małych miasteczek i z dużych miast. Łączy ich jedno: to osoby wyjątkowe mówi Wójta. Pierwszym laureatem nagrody był Edward Niemczyk człowiek legenda w środowisku niepełnosprawnych. Mężczyzna mimo braku rąk a także późniejszej utraty wzroku cały czas pomaga innym m in jako prezes Stowarzyszenia Inwalidów „Start" w Poznaniu. Zawsze elegancki pojawia się w towarzystwie niepełnosprawnego pomocnika Piotra na wszystkich imprezach dla niepełnosprawnych. Kolejny laureat to Mirosław Nowakowski przez sport pomaga innym, którzy ulegli wypadkom wracać do życia. Jeden z jego podopiecznych jeżdżący na wózku Sebastian Górniak sam zdobył tytuł Człowieka Roku. Sebastian nurkuje i skacze ze spadochronem. Do aktywnego życia zachęca innych niepełnosprawnych.

Wielu osobom pomaga też Janina Rzeźnik. Od ponad 30 lat choruje na stwardnienie rozsiane(SM). Mówię sobie: mam SM ale SM nie ma nic. To choroba nieuleczalna ale można z nią żyć uśmiecha się Rzeźnik. Wśród wyróżnionych są też biznesmeni: Witold Bończyk (właściciel salonu samochodowego) i Wiesława Rataj, która w Pile stworzyła zakład pracy dla blisko 90 niepełnosprawnych. Laureatami są też artyści m in Andrzej Grzelachowski (znany w środowisku jako ”Aga") jest też autorem statuetki wręczanej w ramach konkursu. W Wielkopolsce mamy 13 nagrodzonych I wierzymy, że takich ludzi jak oni jest więcej. Dlatego po raz kolejny poznański oddział Telewizji Polskiej przy współpracy / Radiem Mer kury i „Gazetą" ogłasza plebiscyt na Człowieka Roku i Człowieka Wielkiego Serca 2006 r. Kandydatów do nagrody wraz z krótkim opisem ich dokonań do końca lutego mogą zgłaszać osoby prywatne oraz organizacje i instytucje pozarządowe. Zgłoszenia prosimy przysyłać na adres: TVP3 w Poznaniu ul Serafitek 144 .