Przedpłaty za transakcje w internecie trzeba rejestrować…

Rzeczpospolita , autor: Anna Grabowska , oprac.: GR

cze 20, 2007

Jeżeli podatnik sprzedaje towary na aukcji Internetowej I otrzymuje przedpłatę, powinien zewidencjonować transakcję w kasie fiskalnej od razu, gdy odpowiednia kwota wpłynie na jego konto bankowe

Takie stanowisko zajął naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna w interpretacji wydanej podatnikowi prowadzącemu jednoosobową działalność gospodarczą polegającą min. na sprzedaży towarów na internetowej aukcji Allegro (sygn.m/443-6o/05/o6/WI).

Przedpłaty, które otrzymuje podatnik, trafiają na jego rachunek bankowy. Towary do klientów wysyła zaś w ciągu dwóch – trzech dni po otrzymaniu przedpłaty. Chciał się dowiedzieć, czy obrót powinien rejestrować w kasie fiskalnej w momencie wydania towaru czy wpływu pieniędzy na jego konto.

Sam uznał, że właściwe jest to drugie rozwiązanie, gdyż wtedy powstaje obowiązek podatkowy. Wyjaśniał, że towary oferowane na aukcji internetowej może kupić każdy zainteresowany. Płaci on cenę obowiązującą w danej chwili w formie przedpłaty. Należności wpływają na rachunek bankowy sprzedawcy trzy razy dziennie (od poniedziałku do piątku). Jeśli klient ma rachunek w tym samym banku co podatnik, to przedpłaty przekazywane są w trybie online, czyli w momencie dokonania zlecenia (o różnych porach dnia i nocy). Chcąc na bieżąco rejestrować wpływy, sprzedawca musiałby mieć włączony komputer przez 24 godziny i cały czas sprawdzać, czy otrzymał jakieś pieniądze.

Tymczasem ustawa o VAT zobowiązuje do stosowania kas rejestrujących, ale w żaden sposób nie precyzuj e zasad wypełniania tego obowiązku. Przepisy nie odnoszą się do tego, w jakim momencie dana transakcja powinna być wykazana w ewidencji kasowej. Powszechnie zaś się przyjmuje, że jest to moment powstania obowiązku podatkowego. W przypadku sprzedaży na aukcji internetowej osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej moment ten to chwila wysyłki towarów do klienta.

Więcej Rzeczpospolita.