Reforma finansów dzieli rząd…

DZIENNIK , autor: Radosław Omachel , oprac.: GR

cze 21, 2007

Ministerstwa Transportu i Pracy nie godzą się na część propozycji zmian w reformie finansów państwa

Reforma finansów dzieli rząd

W najbliższy wtorek rząd zajmie się reformą finansami państwa. Komisja prawnicza przy Radzie Ministrów kończy prace nad ustawą o finansach publicznych oraz ustawą ją wprowadzającą. Zapowiada się ostry spór między Zytą Gilowską, autorką ustaw, a ministrem transportu Jerzym Polaczkiem i szefową Ministerstwa Pracy Anną Kalatą, którzy nie akceptują niektórych propozycji Gilowskiej." Wicepremier i minister finansów dąży bowiem do ograniczenia kompetencji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Jak poinformowała WSJ Polska" wiceminister finansów Elżbieta Suchocka- Roguska, w trakcie trzydniowej debaty obydwie ustawy konsolidujące system finansów publicznych nie zostały w żadnym istotnym fragmencie zmienione.

Zanosi się na ostry spór na wtorkowym posiedzeniu rządu. Minister finansów chce bowiem ograniczyć kompetencje dwóch centralnych urzędów: GDDKiA i PFRON

Do ustawy o finansach publicznych, do której zgłoszono ponad 120 uwag, wprowadzono kilka zmian doprecyzowujących – mówi Suchocka-Roguska. Pod znakiem zapytania stoją natomiast dwa istotne fragmenty ustawy wprowadzającej ustawę o finansach publicznych.

Zyta Gilowska proponuje przekazanie obowiązków utrzymania dróg krajowych, które do tej pory spoczywały na GDDKiA – marszałkom województwa. Ponadto Krajowy Fundusz Drogowy (KFD) jako jedyny finansowałby ważne inwestycje drogowe, co ułatwiłoby kontrolę nad strumieniem pieniędzy. Przeciwko tym zmianom ostro protestuje Ministerstwo Transportu. W wywiadzie dla WSJ Polska" szef tego resortu Jerzy Polaczek zapowiedział, że zaproponuje podzielenie GDDKiA na części odpowiedzialne za budowę i utrzymanie dróg. Zapewnił, że nie jest to sprzeczne z celami, jakie stawia sobie Zyta Gilowska.

Która opcja weźmie górę Na razie nie wiadomo. Komitet stały nie zarekomendował rządowi przyjęcia żadnej z nich. – Rada Ministrów otrzyma w tym wypadku dwa warianty do wyboru. Rząd zdecyduje, który zostanie przyjęły – mówi Elżbieta Suchocka-Roguska.

Więcej Dziennik.