Żegnaj, wcześniejsza emeryturo…

Gazeta Wyborcza , autor: Leszek Kostrzewski , oprac.: GR

cze 25, 2007

Tylko do końca tego roku będzie można przejść na wcześniejszą emeryturę. Od 1 stycznia 2008 r. mają obowiązywać mniej korzystne emerytury pomostowe, tzw. pomostówki. Co więcej, będą do nich uprawniały tylko niektóre zawody.

Zmiany emerytalne – i to radykalne – czekają urodzonych wiatach 1949-68. Dla starszych i młodszych nic się nie zmieni – przechodzą na emeryturę na obecnych zasadach (jakich – czytaj w ramce). Od stycznia2008 roku znacznie się skróci lista zawodów uprawniających do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Tak naprawdę jedyną grupą, która zachowa to prawo, są górnicy (piszemy obok). Pozostali uprzywilejowani dostaną mniej korzystne emerytury pomostowe, tzw. pomostówki. Stracą kobiety, które dziś mogą- niezależnie od wykonywanego zawodu – przechodzić na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat i po 30 latach pracy. Od 1 stycznia 2008 r. będą musiały pracować do 60. roku życia! Dziś przypomnimy, kto dostanie pomostówkę, jutro – na co będą mogły liczyć osoby pracujące w szczególnych warunkach, ale urodzone po 1968 roku. W środę -jeśli nie pomostówka, to co -kto może się starać o rentę.

Związkowcy z poszczególnych branż nie zamierzają spokojnie się przyglądać, jak rząd zabiera im przywileje.

Kolejarze już miesiąc temu zagrozili, że zatrzymają pociągi w całym kraju. Skutek Aż 28 nowych kolejowych stanowisk pracy zachowa emerytalne przywileje (szczegóły dalej).

Podobnie było z nauczycielami. Postraszyli, że nie będą uczyć, i rząd skapitulował (co wywalczyli – napiszemy jutro). Do protestów szykują się teraz metalowcy.

DLA KOGO POMOSTOWKA

Zgodnie z nowymi przepisami od 2008 r. wcześniejsze emerytury zastąpi emerytura pomostowa, potocznie zwana pomostówką.

Nie wszystkie jednak osoby, których zawody uprawniają do wcześniejszej emerytury (zgodnie z rozporządzeniem z 1983 r.), a brakuje im odpowiedniego stażu lub nie mają wymaganego wieku, dostaną po 2008 r. pomostówkę. Rząd skrócił bowiem listę zawodów uprzywilejowanych.

Pomostówki dostaną tylko osoby urodzone w latach 1949-68, które pracują w szczególnych warunkach lub ich praca jest o szczególnym charakterze.

Kto konkretnie będzie miał prawo do pomostówek Rząd nie chce tego ujawnić. Na początku maja wysiał związkom i pracodawcom projekt nowej ustawy o wcześniejszych emeryturach (tzw. ustawę pomostową). Są tam zawarte:

zasady przyznawania pomostówek, informacje, kiedy można na nie przejść,

ile będą wynosić itp. (szczegółowo wyjaśniamy to dalej).

Projekt ustawy nie wymienia jednak najważniejszego – zawodów, które uprawniałyby do pomostówki.

Oficjalnie rząd zapewnia, że cały czas zastanawia się nad listą. Nieoficjalnie – dawno już wiadomo, kto na liście się znajdzie. Gazeta" ujawniła38 grup pracowników, którzy zachowają emerytalne przywileje. Wiadomo też, że ponad 60 prac przywileje straci, np. bileterki w kasie PKP, pracownicy NIK, dziennikarze (i tak mieli je tylko dziennikarze z zakładów pracy objętych zbiorową umową pracy), aktorzy. Razem – 400 tys. osób.

Na pomostówkę będą mogli przechodzić m.in.: nauczyciele, piloci, kierowcy autobusów w transporcie publicznym, pracownicy platform wiertniczych, maszyniści, dyżurni ruchu na kolei, anestezjolodzy, pracownicy hospicjów zajmujący się chorymi (ale nie np. sprzątaczka w hospicjum), członkowie zespołów reanimacyjnych, monterzy napowietrznych linii energetycznych, kierowcy przewożący niebezpieczne substancje (ale tylko jeżdżący po drogach publicznych; przewożący trujące substancje na terenie zakładu pomostówek nie dostaną). W sumie ok. 300 tys. osób.

Więcej Gazeta Wyborcza.