Dla zwolnienia węgla z akcyzy wymagany jest podpis nabywcy

Rzeczpospolita (2015-02-16), autor: Nieznany , oprac.: GR

lut 16, 2015
Wprowadzenie przez pośredniczący podmiot węglowy systemu faktur elektronicznych wymaga również wdrożenia zmian w zakresie sposobu uzyskiwania potwierdzenia nabycia wyrobów węglowych przez finalnego nabywcę – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej wystąpił podmiot prowadzący działalność w zakresie dostarczania paliw produkcyjnych (węgla i biomasy) zarówno do elektrowni i elektrociepłowni należących do grupy w Polsce, jak i do podmiotów spoza grupy. Spółka jest zarejestrowana jako pośredniczący podmiot węglowy (PPW).
Spółka planuje przejście na faktury elektroniczne w formacie pdf, które będą wysyłane do kontrahentów (za ich zgodą) drogą e-mailową. Wysyłane przez spółkę faktury opatrzone będą podpisem kwalifikowanym. Dla kontrahentów, którzy podpisują faktury sprzedaży i następnie odsyłają podpisane faktury do wnioskodawcy, spółka rozważa wprowadzenie opisanych poniżej schematów działania:
1. Wysłanie do kontrahenta drogą elektroniczną faktury dokumentującej sprzedaż wyrobów węglowych, którą to fakturę kontrahent wydrukuje, podpisze celem potwierdzenia nabycia wyrobów węglowych, a następnie przekaże spółce w formie papierowej.
2. Wysłanie do kontrahenta drogą elektroniczną faktury dokumentującej sprzedaż przez wnioskodawcę wyrobów węglowych, którą to fakturę kontrahent wydrukuje, podpisze w celu potwierdzenia nabycia tych wyrobów, a następnie zeskanuje i skan podpisanej faktury odeśle do spółki na wskazany adres e-mail.
3. Wysłanie do kontrahenta drogą elektroniczną faktury dokumentującej sprzedaż przez wnioskodawcę wyrobów węglowych, która zostanie opatrzona przez nabywcę kwalifikowanym podpisem elektronicznym i w tej formie zostanie odesłana do spółki.
W związku z tak przedstawionym zdarzeniem przyszłym spółka wystąpiła do organu podatkowego z pytaniem, czy przedstawione modele postępowania spełniają warunek zwolnienia od akcyzy w postaci uzyskania potwierdzenia nabycia wyrobów węglowych przez finalnego nabywcę węglowego.
W ocenie wnioskodawcy przedstawione modele postępowania są prawidłowe, natomiast podpis na fakturze lub fakturze korygującej, złożony w przedstawionych modelach, jest wypełnieniem przedstawionego warunku zwolnienia.
Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 10 grudnia 2014 r. (IBPP4/443-450/14/PK) uznała stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

Więcej w Rzeczpospolitej z 16 lutego 2015 r.