W ZAKŁADACH PRACY CHRONIONEJ będą mogły pracować tylko te osoby, których niepełnosprawność, określona w procentach, osiąga odpowiedni próg, wynika z projektu rozporządzenia Komisji Europejskiej, omówionego przez Gazetę Prawną". Oznacza to, że po wejściu w życie rozporządzenia także Polska będzie musiała wprowadzić tryb określania niepełnosprawności w procentach, a także przeprowadzić weryfikację orzeczeń wydanych 180 tys. pracownikom takich zakładów, a w najgorszej wersji – aż 4,5 mln wszystkim niepełnosprawnym. A to może całkowicie zablokować prace służb orzeczniczych. (OK)
7 MLD DOLARÓW domaga się rząd Nigerii od koncernu farmaceutycznego Pfizer za śmierć dzieci, na których firma testowała nowy lek na zapalenie opon mózgowych. Nigeryjczycy twierdzą, że koncern eksperymentował z antybiotykiem bez porozumienia z państwowymi służbami odpowiedzialnymi za kontrolę leków. Nigeryjski rząd ma dowody dokumentujące przypadki śmierci, zaburzeń psychicznych i deformacji fizycznych po Trovanie. Pfizer przyznaje, że podczas epidemii zapalenia opon mózgowych w 1996 r. podał Trovan 5 tys. pacjentów. Zaprzecza jednak, aby lek był w fazie eksperymentów. Zdaniem koncernu, była to już późna faza" badań. W USA Trovan dopuszczono do użytku w 1997 r., ale nie zezwolono na podawanie go dzieciom. (OK)
DR JACK KEVORKIAN, amerykan ski zwolennik eutanazji skazany za uśmiercenie jednego z pacjentów, opuścił więzienie. Odsiedział 8 z 25 zasądzonych lat pozbawienia wolności. Wcześniej mówił, że pomógł umrzeć ponad 130 ludziom; udowodniono mu jednak tylko 1 taki przypadek. Lekarz nagrał i przesłał do telewizji materiał pokazujący cierpiącego niepełnosprawnego pacjenta, który prosił go o pomoc w odejściu z tego świata. Ke-vorkian obiecał, że zrezygnuje z kontrowersyjnej praktyki, ale zamierza nadal propagować eutanazję jako jedyny słuszny i humanitarny sposób na uwolnienie się od bólu i nieuleczalnych chorób".
Więcej Służba Zdrowia.