Do końca roku tylko składka zdrowotna…

NOWA TRYBUNA , autor: Sabina Kubiciel , oprac.: GR

lip 2, 2007

Renciści prowadzący firmy nadal będą zwolnieni z obowiązku płacenia części składek.

Od 1 stycznia 2008 renciści prowadzący działalność gospodarczą zapłacą składki ZUS na takich samych zasadach jak inni przedsiębiorcy.

– Do końca 2007 roku tacy renciści będą musieli płacić tylko składkę zdrowotną – wyjaśnia Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowy opolskiego oddziału ZUS. – W tej chwili wynosi ona 184,80 złotych.

Ustawa miała zacząć obowiązywać już od 1 lipca, jednak Sejm po raz kolejny przesunął termin wejścia w życie tych przepisów.

Kiedy już zaczną obowiązywać, renciści będą jednak mogli wystąpić do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z wnioskiem o refundację składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe.

Do wniosku będzie trzeba dołączyć miesięczną informację o podstawach wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, opłaconych składkach oraz stopniu niepełnosprawności. Refundacja ma trafić na konto rencisty w ciągu 7 dni od wpłynięcia wniosku do PFRON. Renciści prowadzący firmy nie otrzymają zwrotu za składkę wypadkową, na Fundusz Pracy oraz składkę chorobową (jest opłacana dobrowolnie).

Nowa Trybuna Opolska.