Reformy zamiast podatków…

Rzeczpospolita , autor: Eg , oprac.: GR

lip 3, 2007

Polskiej gospodarce potrzebne są systemowe reformy społeczne i gospodarcze, a nie ekstra podatki dla najbogatszych – oceniła Henryka Bochniarz, prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Propozycje konkretnych zmian, które wspomogą wzrost gospodarczy i ułatwią funkcjonowanie polskich przedsiębiorstw.przedstawili podczas wczorajszej konferencji eksperci Lewiatana. Ich zdaniem najważniejsza jest restrukturyzacja wydatków publicznych i obniżenie deficytu. Krokiem w dobrym kierunku byłoby ograniczenie do minimum wcześniejszych emerytur, wydatków na KRUS oraz zmniejszenie środków na renty. Najlepszy czas na takie ruchy powoli mija, a rząd nic nie robi, aby okres dobrej koniunktury wykorzystać.

Dowodem na to jest fakt, że mimo wzrostu przekraczającego 6 proc. PKB, spadającego bezrobocia, eksportu, który w ciągu roku przekroczył 100 mld euro i inwestycji sięgających 21 proc. PKB, rząd trzyma się kotwicy budżetowej na poziomie 30 mld zł, zwiększając w ten sposób dług publiczny o kolejne 4-5 pkt proc. rocznie.

Więcej Rzeczpospolita.