Rekordowe półrocze funduszy emerytalnych…

Rzeczpospolita , autor: Katarzyna Ostrowska , oprac.: GR

lip 3, 2007

Pierwszych sześć miesięcy tego roku to kolejny dobry czas dla inwestycji otwartych funduszy emerytalnych. Najskuteczniej składki klientów pomnażał w tym czasie Pekao

Dzięki wzrostowi kursów akcji spółek giełdowych pęcznieją oszczędności emerytalne w ostatnim czasie. Przeciętna zmiana wartości jednostek rozrachunkowych wyniosła w tym okresie aż 11,8 proc. W takim samym okresie ubiegłego roku przeciętna stopa zwrotu wynosiła 5,2 proc. Lepiej było w drugim półroczu ubiegłego roku – stopa zwrotu wyniosła 11,2 proc W tym roku przeciętna wartość jednostek OFE spadła tylko w lutym.

Zyski dzięki akcjom

Giełdowa hossa zatem służy emerytom. I to nawet w sytuacji, gdy najwolniej w górę idą kursy największych polskich spółek, a tych fundusze wciąż mają najwięcej. I tak WIG20 wzrósł już w tym roku o 14 proc, WIG skoczył o ponad 31 proc, indeks średniej wielkości spółek mWIG40 o 52,3 proc, a indeks małych spółek sWIG8o aż o ponad 68 proc. Taka sytuacja występuje już od ubiegłego roku. Najlepiej wypadają więc te fundusze emerytalne, które mają w portfelu najwięcej akcji średnich i mniejszych firm. A jeśli to byty jeszcze spółki z sektora budowlanego czy usługowego, sukces był gwarantowany.

– Stopy zwrotu osiągnięte w I półroczu są bardzo wysokie. Zarządzający skupili się na tym, by dobrać spółki, które przyniosłyby jak najwyższe stopy zwrotu. Zwłaszcza że na obligacjach można było nawet w tym czasie stracić – ocenia Robert Garnczarek, członek zarządu Axa PTE.

Poza tym OFE zyskują też na tym, że mają bardzo dużo akcji w swoich portfelach. Ich udział bardzo zbliżył się bowiem w tym roku do górnego limitu i jest najwyższy w dotychczasowej ich historii Na giełdzie pojawiają się też co rusz nowe spółki, na których inwestorzy mogli sporo zarobić.

Małe OFE wciąż w czołówce

Najlepiej w ostatnim czasie inwestuje pieniądze swoich klientów jeden z najmniejszych na rynku funduszy emerytalnych – Pekao. O prawie 16 proc. wzrosła wartość jego jednostki rozrachunkowej. Zobaczymy, czy te wyśmienite rezultaty inwestycyjne uda się utrzymać. Ze spółki odszedł właśnie główny ich autor, dyrektor inwestycyjny Sebastian Bogusławski Jego miejsce zajął Roman Sosnowski.

Po Pekao uplasował się fundusz Polsat, który od dawna mieści się zwykle w czołówce. Różnica między nim a Pekao w stopie zwrotu sięga ok. 2 pkt proc. Dobrze wypada też AIG i Allianz. Zwłaszcza ten ostatni poprawia wyniki w ostatnim czasie, po okresie gdy nie szło mu najlepiej. Najsłabszy wynik wypracował natomiast w pierwszym półroczu fundusz Bankowy i Generali

Zdaniem Roberta Garnczarka, trudno będzie powtórzyć w kolejnych półroczu wynik osiągnięty w tym zakończonym w czerwcu.

Więcej Rzeczpospolita.