Nie wiadomo jeszcze, gdzie wyślemy pit za 2007 rok…

Rzeczpospolita , autor: Konrad Piłat , oprac.: GR

lip 5, 2007

Zeznania podatkowe za 2007 r. będziemy składać na nowych formularzach. Najprawdopodobniej ich adresatem staną się urzędy administracji skarbowej.

Mają one powstać 1 stycznia przyszłego roku i przejąć kompetencje urzędów skarbowych. Wygląda na to, że resort finansów nie jest jednak pewny, czy plan ten uda się wprowadzić w życie. W projektach dwóch nowych rozporządzeń określających wzory formularzy rozliczeń PIT za 2007 r. adresat na formularzu został więc określony po prostu jako urząd".

Chodzi o to, aby ewentualna zmiana przepisów określających kompetencję organów podatkowych nie powodowała konieczności wymiany formularzy. Wszystko bowiem musi być przygotowane odpowiednio wcześniej, choćby dlatego, że trzeba przeprowadzić przetarg na ich wydrukowanie.

Takie są argumenty ministra finansów. Jego zdaniem tak ogólne określenie adresata nie powinno utrudnić składania zeznań. Rozliczające się osoby dowiedzą się, do kogo kierować wniosek, z broszur informacyjnych, które będą dostępne zarówno w siedzibach organów podatkowych, jak i na stronie Internetowej MF.

Nowe formularze są dostosowane do obowiązujących od początku roku zmian w przepisach. Przede wszystkim pozwolą przekazywać 1 proc. podatku za pośrednictwem urzędu skarbowego.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą się liczyć z tym, że ich zeznania staną się bardziej skomplikowane. Do nowego formularza trzeba będzie wpisać kwoty zaliczek na podatek za poszczególne miesiące (lub kwartały.jeśli podatnik wybrał taki okres rozliczeniowy). Wynika to z tego, że obecnie urzędy nie otrzymują już miesięcznych deklaracji prr-5.

Więcej Rzeczpospolita.