Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych (skala podatkowa). Od kilku lat mam status inwalidy w związku z amputacją nogi po wypadku samochodowym. W ostatnich tygodniach zdiagnozowano u mnie cukrzycę. Czy poniesione wydatki na zakup książek o leczeniu cukrzycy mogę odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? – pyta czytelnik Rzeczpospolitej
Jak odpowiada ekspert współpracujący z dziennikiem „Rz” – z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że czytelnik ma status osoby niepełnosprawnej z uwagi na amputację kończyny po wypadku samochodowym, a nie z powodu cukrzycy, którą ostatnio u niego wykryto. Oznacza to, że zakup książek związanych z leczeniem cukrzycy nie służy potrzebom wynikającym z niepełnosprawności, a więc nie spełnia wymogu warunkującego prawo do skorzystania z ulgi. Czytelnik nie może zatem odliczyć od dochodu wydatków poniesionych na zakup tych wydawnictw. Wymóg ten spełniałyby natomiast książki dotyczące rehabilitacji osób z amputowaną kończyną dolną. Czytelnik powinien jednak w takim przypadku posiadać stosowne zaświadczenie lekarza specjalisty, że dany tytuł jest dla niego wskazany (zalecany) stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
O tym, jakie wydawnictwa i materiały mogą być wykorzystywane do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, decydują specjaliści zajmujący się leczeniem niepełnosprawności. Podatnik powinien zatem posiadać stosowne zaświadczenie wydane przez tych specjalistów (interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 28 lipca 2011 r., IBPBII/1/ 415-472/11/MCZ).
Więcej w Rzeczpospolitej z 30 listopada 2015 r.