Od 1 grudnia br. przedsiębiorcy mogą ubiegać się o odroczenie terminu płatności oraz rozłożenie na raty całej zaległości ze składek społecznych, w tym również części finansowanej przez ubezpieczonych – czytamy w Rzeczpospolitej
Umożliwiła to nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z 9 kwietnia 2015 r. (Dz.U. z 2015 r., poz. 689), która weszła w życie 1 grudnia 2015 r.
Zawarcie układu ratalnego, który jest najskuteczniejszą formą odzyskiwania przez ZUS należności składkowych, pozwala płatnikowi dalej prowadzić działalność gospodarczą. Przynosi także inne korzyści, np. zawiesza wszelkie działania egzekucyjne podejmowane przez ZUS.
Układ ratalny stanowi dogodną ulgę, ponieważ od należności objętych tą procedurą począwszy od dnia następnego po dniu złożeniu wniosku nie nalicza się odsetek za zwłokę. W tym okresie ustala się natomiast opłatę prolongacyjną. Jest to 50 proc. stawki odsetek za zwłokę obowiązującej w dniu zawarcia umowy.
Zaletą rozłożenia zadłużenia na raty jest też możliwość otrzymania przez przedsiębiorcę zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek. Dokument ten jest niezbędny m.in. wtedy, gdy przedsiębiorca startuje w przetargach lub ubiega się o kredyt.
Zmiana przepisów zwiększa możliwość odzyskania przez ZUS nieopłaconych składek, ale stanowi też szansę na oddłużenie wielu przedsiębiorców.
Zmiana przepisów zwiększa możliwość odzyskania przez ZUS nieopłaconych składek, ale stanowi też szansę na oddłużenie wielu przedsiębiorców.
ZUS występuje także z własną inicjatywą i podejmuje działania mające pomóc płatnikom w odzyskaniu płynności finansowej pozwalającej kontynuować działalność w dotychczasowym zakresie. Jednym z nich jest projekt powołania w ZUS doradców ds. ulg i umorzeń. Głównym jego celem jest podniesienie stopnia objęcia należności dobrowolnymi formami spłaty, wzrost efektywności rozpatrywania spraw o udzielenie ulgi, a także skrócenie czasu podjęcia decyzji od chwili złożenia przez dłużnika wniosku o udzielenie ulgi do jej przyznania.
Doradca ds. ulg i umorzeń ma pomóc klientom zgromadzić i przygotować dokumenty niezbędne do rozpatrzenia wniosku. Wskaże zakres koniecznej dokumentacji oraz wyda i objaśni druki i formularze, a także pomoże wypełnić oświadczenia wymagane do rozpatrzenia wniosku. Na podstawie informacji przedstawionych przez klienta doradca zaproponuje najdogodniejsze formy uregulowania zobowiązań. Będą one dostosowane do indywidualnej sytuacji klienta i jego możliwości finansowych, a także wysokości zadłużenia.
Kolejnym celem projektu jest zapewnienie bezstronności w podejmowaniu rozstrzygnięć o zadłużeniu. Mają to zagwarantować wyodrębnieni pracownicy, którzy zajmą się badaniem materiału zgromadzonego przez doradców ds. ulg i umorzeń, także pod względem oceny ekonomiczno-finansowej wnioskodawcy. Zaproponują oni ostateczne rozstrzygnięcie.
Na realizację tego zadania oraz odpowiednie zmiany organizacyjne ZUS daje sobie cały 2016 rok.
Więcej w Rzeczpospolitej z 1 grudnia 2015 r.