Firmy finansujące noclegi przedstawicielom handlowym nie muszą się martwić o podatek – donosi Rzeczpospolita
Minister finansów – po latach sporów i wielu przegranych w sądach – zmienia interpretacje w sprawie rozliczania służbowych wyjazdów pracowników mobilnych. Zrozumiał, że osoba, której pracodawca zwraca pieniądze za nocleg, nic na tym nie zarabia.
Skarbówka twierdziła, że skoro pracodawcy nie są zobligowani do zagwarantowania noclegu pracownikowi mobilnemu, to zwrot pieniędzy za hotel jest dla niego dodatkową korzyścią majątkową. Trzeba więc naliczyć mu przychód i potrącić podatek.
Choć skarbówka przegrywała w sądach, jeszcze w maju interpretacje były niekorzystne dla podatników W końcu jednak do fiskusa dotarła argumentacja z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13).
W orzeczeniu tym określono, jakie kryteria muszą być spełnione, aby zakwalifikować świadczenie dla pracownika jako jego przychód ze stosunku pracy. Między innymi powinno być przekazane w interesie pracownika. Czy finansowanie wydatków za nocleg spełnia ten warunek? Nie, są one bowiem ponoszone w interesie pracodawcy. Tak wynika z ostatnich interpretacji ministra finansów zmieniających wcześniejsze niekorzystne odpowiedzi izb skarbowych (np. nr DD3.8222.2.405.2015. MCA).
Więcej w Rzeczpospolitej z 1 grudnia 2015 r.