Obsługa programu polegającego na przyznaniu menedżerom jednostek uczestnictwa w nim jest dla pracodawcy kosztem uzyskania przychodu w dacie poniesienia wydatków – czytamy w Rzeczpospolitej
Spółka rozważa wdrożenie programu motywacyjnego dla wybranych osób, m.in. menedżerów. Powołany zostanie podmiot zarządzający, odpowiedzialny za m.in. podpisywanie odpowiednich dokumentów z osobami objętymi programem. Zostaną im przyznane nieodpłatnie jednostki uczestnictwa, które w ocenie spółki wypełnią definicję pochodnego instrumentu finansowego. Realizacja jednostek uczestnictwa na zasadach i warunkach określonych w umowach da tym osobom prawo do otrzymania wypłaty gotówkowej. Wartość jednostek uczestnictwa będzie bezpośrednio uzależniona od realizacji wskaźników finansowych.
Spółka zapytała, czy w razie powierzenia kompleksowej obsługi programu podmiotowi zarządzającemu wydatki na ten program będą dla niej kosztem. Uzasadniała, że przyznanie kluczowym pracownikom jednostek uczestnictwa ma funkcję motywacyjną. Stając się posiadaczami jednostek, których wartość zależy od wyników finansowych spółki, osoby te są dodatkowo motywowane do maksymalizacji zysków. Ponadto będą mniej skłonne do zmiany pracodawcy, co przyczyni się do zachowania oraz zabezpieczenia źródła przychodów.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 2 listopada 2015 r. (IBPB-1-3/4510-291/15/AW) zgodził się, że wydatki te mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów spółki w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy CIT. Nie ma tu znaczenia, że usługi w zakresie organizacji programu będą „outsourcowane” do zewnętrznego podmiotu, który przyjmuje na siebie całość obowiązków z tytułu obsługi i organizacji programu, a spółka ponosi koszt jego wynagrodzenia. Nadal będzie istniał związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy ponoszonymi przez spółkę wydatkami a potencjalnym przychodem lub zachowaniem oraz zabezpieczeniem źródła tych przychodów. Zgodnie z art. 15 ust. 4e ustawy o CIT spółka może zaliczyć wydatki związane z programem motywacyjnym w ciężar kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.
Więcej w Rzeczpospolitej z 2 grudnia 2015 r.