Pracownik użytkuje samochód firmowy do celów prywatnych. Nie ponosi z tego tytułu żadnej odpłatności. W jaki sposób powinniśmy zaksięgować przychód, jaki pracownik uzyskuje z tytułu korzystania z pojazdu? – pyta czytelnik Gazety Podatkowej
Jak odpowiada „GP” – w sytuacji gdy samochód firmowy jest wykorzystywany przez pracownika do jego osobistych celów i pracownik ten nie płaci pracodawcy za używanie służbowego auta, czyli nie ponosi z tytułu korzystania z niego żadnych kosztów, u pracownika powstaje przychód dla celów podatku dochodowego. Jest on kwalifikowany do przychodów ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).
Wartość tego przychodu ustala się na podstawie art. 12 ust. 2a wymienionej ustawy. Z przepisu tego wynika, że wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych ustala się w wysokości:
1) 250 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika do 1.600 cm3,
2) 400 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1.600 cm3.
Wartość przychodu uzyskanego przez pracownika pracodawca ma obowiązek doliczyć do przychodów pracownika osiągniętych w danym miesiącu ze stosunku pracy i od łącznej kwoty pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Świadczenie to należy również oskładkować.
Przychodu tego pracodawca nie ewidencjonuje jednak w księgach rachunkowych na koncie kosztów. Jest on natomiast ujmowany na imiennej karcie wynagrodzeń pracownika oraz w liście płac. W ewidencji księgowej operacje potrącenia zaliczki na podatek dochodowy i składek ZUS mogą być ujęte na podstawie listy płac zapisem:
1. Potrącenie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych:
– Wn konto 23-0 „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń”,
– Ma konto 22 „Rozrachunki publicznoprawne” (w analityce: Rozrachunki z urzędem skarbowym – pdof).
2. Potrącenie składek na ubezpieczenia społeczne obciążające pracownika oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne:
– Wn konto 23-0 „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń”,
– Ma konto 22 „Rozrachunki publicznoprawne” (w analityce: Rozrachunki z ZUS).
3. Zarachowanie do kosztów składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracodawcę:
– Wn konto 40 „Koszty według rodzajów” (w analityce: Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia) lub konto zespołu 5,
– Ma konto 22 „Rozrachunki publicznoprawne” (w analityce: Rozrachunki z ZUS).
Warto zaznaczyć, że gdyby pracownik ponosił częściową odpłatność z tytułu korzystania z firmowego pojazdu dla celów prywatnych, to u pracodawcy powstałby z tego tytułu przychód zaliczany do pozostałych przychodów operacyjnych i ewidencjonowany na koncie 76-0 „Pozostałe przychody operacyjne”.
Więcej w Gazecie Podatkowej z 3 grudnia 2015 r.