Skarbówka chce PIT od osób, które dostają ulgi na usługi oferowane przez firmę, w której pracują – donosi Rzeczpospolita
Fiskus nie rezygnuje z opodatkowania pracowniczych świadczeń. Mimo korzystnego dla zatrudnionych wyroku Trybunału Konstytucyjnego chce opodatkować tych, którzy dostają zniżki od pracodawcy.
Przekonali się o tym pracownicy społecznych gimnazjów i liceów. Za edukację swoich dzieci płacą niższe czesne. Katowicka Izba Skarbowa uznała, że uzyskują z tego tytułu wymierną korzyść majątkową. Gdyby bowiem nie byli zatrudnieni w szkole, musieliby płacić całą kwotę. Trzeba wobec tego naliczyć im przychód i opodatkować (interpretacja nr IBPB-2-2/4511-514/15/MM).
Czy podatku można uniknąć? Eksperci widzą dwie drogi. Pierwsza – powołanie się w ewentualnym sporze z urzędem na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13). Określono w nim, jakie kryteria muszą być spełnione, aby zakwalifikować świadczenie dla pracownika jako jego przychód ze stosunku pracy. Między innymi powinno być przekazane w interesie pracownika, a także przynieść mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść.
Druga możliwość to przyznanie prawa do zniżek szerszej grupie osób.
Więcej w Rzeczpospolitej z 8 grudnia 2015 r.