Podatnik (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą) posiada w firmie zarówno samochody uprawniające do odliczania VAT w całości, jak i samochody uprawniające do odliczania tylko 50 proc. VAT. Podatnik ten zamierza kupić zbiornik na paliwo o pojemności 4000 litrów, który będzie wykorzystywać do tankowania firmowych samochodów. W jakiej kwocie podatnik może odliczać VAT przy zakupach paliwa do tego zbiornika? – pyta czytelnik Rzeczpospolitej
Jak odpowiada ekspert współpracujący z dziennikiem „Rz” – bywa, że podatnicy decydują się na hurtowe zakupy paliwa do posiadanych zbiorników, z których następnie paliwo jest tankowane do użytkowanych przez podatników pojazdów i urządzeń. W takich przypadkach możliwe są dwa scenariusze.
Pierwszy z nich ma miejsce, jeżeli całe zakupione hurtowo paliwo wykorzystywane jest do napędu pojazdów i urządzeń, które umożliwiają odliczanie VAT w całości. W takich przypadkach podatnicy mogą odliczać w całości kwoty podatku z faktur za hurtowo nabywane paliwo.
Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, czego przykładem może być interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 22 kwietnia 2015 r. (ILPP5/4512-1-30/15-4/PG).
Często jest jednak tak, że tylko część zakupionego hurtowo paliwa może być wykorzystywana do napędu pojazdów i urządzeń, które umożliwiają odliczanie VAT w całości, natomiast część – do napędu pojazdów samochodowych uprawniających do odliczania tylko 50 proc. kwot podatku z tytułu zakupu paliwa. W takich przypadkach kwoty podatku naliczonego z faktur za nabywane paliwo podatnicy muszą dzielić na dwie części, tj.:
1) na część dotyczącą paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych uprawniających do pełnych odliczeń oraz urządzeń niebędących pojazdami samochodowymi – w tym zakresie podatnicy mogą odliczać z faktur za paliwo całość VAT (jeżeli nie mają zastosowania przepisy o odliczeniach częściowych),
2) na część dotyczącą paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych, które nie uprawniają do pełnych odliczeń – w tym zakresie kwota podatku naliczonego z faktur za paliwo ograniczona jest do 50 proc. (na podstawie art. 86a ust. 1 ustawy o VAT), a w konsekwencji podatnicy mogą odliczać z tych faktur tylko połowę VAT (jeżeli nie mają zastosowania przepisy o odliczeniach częściowych).
Części te podatnicy mogą ustalać, przykładowo, na podstawie specjalnie w tym celu prowadzonej ewidencji umożliwiającej rejestrację rozchodów paliwa wlewanego do baków poszczególnych pojazdów i urządzeń.
W takich przypadkach w momencie nabywania paliwa podatnicy nie wiedzą, w jakiej części paliwo zostanie wykorzystane do napędu poszczególnych grup pojazdów samochodowych. Należy w związku z tym przypomnieć, że podatnicy mogą korzystać z prawa do odliczenia nie tylko w okresach rozliczeniowych powstania prawa do odliczenia, ale również w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych (zob. art. 86 ust. 11 ustawy o VAT).
Możliwe jest również późniejsze odliczanie VAT – w drodze korekty deklaracji VAT składanej za okres rozliczeniowy powstania prawa do odliczenia (na podstawie art. 86 ust. 13 ustawy o VAT). Z obu tych możliwości mogą także korzystać podatnicy nabywający hurtowo paliwo, jeżeli chcą odliczyć podatek z faktur za paliwo dopiero w momencie, gdy poznają faktyczne jego zużycie.
Nie ma jednak przeszkód, aby podatnicy, którzy nie chcą czekać z odliczeniem, szacowali sposób wykorzystania paliwa, a następnie – po wykorzystaniu (zatankowaniu) całego paliwa, którego dotyczył szacunek – korygowali kwotę odliczonego podatku. W takich przypadkach warto jest przyjmować nieco zaniżone kwoty VAT podlegającego odliczeniu, gdyż zmniejsza to ryzyko odliczenia podatku w zbyt dużej kwocie.
Więcej w Rzeczpospolitej z 10 grudnia 2015 r.