Wyplata za lojalność wobec dawnej firmy bez ZUS

Rzeczpospolita (2015-12-10), autor: Nieznany , oprac.: GR

gru 10, 2015
Przedsiębiorca nie musi odprowadzać składek społecznych od zawartego z pracownikiem zakazu konkurencji po ustaniu zatrudnienia – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Wnioskodawca planuje rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę, na mocy której jest on zatrudniony na stanowisku prezesa zarządu, pełniąc funkcję dyrektora generalnego. W podpisanym porozumieniu o rozwiązaniu angażu spółka zobowiązała się wypłacić odszkodowanie za ustanie stosunku pracy z zawartego z pracownikiem zakazu konkurencji po zakończeniu etatu. Wnioskodawca podał, że uprawnienie do odszkodowania, o którym mowa we wniosku, przysługuje prezesowi z umowy o zakazie konkurencji zawartej w myśl art. 1012 kodeksu pracy. Spółka nabrała wątpliwości, czy odszkodowanie, które wypłaci z porozumienia o rozwiązaniu angażu, powoduje dla niej obowiązek zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, a w konsekwencji konieczność odprowadzania składek przez wnioskodawcę jako płatnika.
Zdaniem wnioskodawcy otrzymana od spółki wypłata nie oznacza powstania tego obowiązku. Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych pracodawca jest płatnikiem. Musi więc obliczać, pobierać i odprowadzać na rachunek ZUS składki na ubezpieczenia społeczne, których podstawą obliczenia jest wynagrodzenie z umowy o pracę wypłacane przez pracodawcę. Z kolei zgodnie z art. 85 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o finansowaniu opieki zdrowotnej ze środków publicznych pracodawca jest też płatnikiem składki zdrowotnej należnej od wynagrodzeń pracowników. Według wnioskodawcy w myśl art. 18 ust. 1 oraz art. 20 ust. 1 w związku z art. 4 pkt 9 ustawy o sus oraz § 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w stosunku pracy. Analogiczne postanowienia zawiera ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy dla Funduszu Pracy oraz ustawa o ochronie roszczeń dla FGŚP. Spółka stoi więc na stanowisku, że odszkodowanie, które zamierza wypłacić prezesowi, nie powinno być uwzględnione w podstawie wymiaru składek, gdyż wprost wynika to z rozporządzenia.
Po przeanalizowaniu stanu faktycznego lubelski oddział ZUS w decyzji z 20 października 2015 r. (WPI/200000/43/1077/2015) podzielił stanowisko wnioskodawcy. Ponieważ spółka wskazała, że wypłacone odszkodowanie będzie wynikało z zawartej przez strony zgodnie z kodeksem pracy umowy o zakazie konkurencji, będzie podlegało wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na mocy § 2 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia składkowego. W konsekwencji odszkodowanie będzie też wyłączone z podstawy wymiaru składek: zdrowotnej oraz na FP i FGŚP.

Więcej w Rzeczpospolitej z 10 grudnia 2015 r.