Przed zakończeniem bieżącego roku zarząd spółki zamierza wypłacić udziałowcom zaliczki na poczet dywidendy za 2015 r. Czy księgowanie dotyczące wypłat należy przeprowadzić jedynie na kontach rozrachunkowych, czy w jakiś sposób należy obciążyć wynik finansowy? – pyta czytelnik Gazety Podatkowej
Jak odpowiada „GP” – wypłata zaliczki wspólnikom będącym osobami fizycznymi stanowi przychód z kapitałów pieniężnych (analogicznie jak dywidenda). Od przychodu tego spółka wypłacająca (płatnik) pobiera zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19% (por. art. 17 ust. 1 pkt 4 w powiązaniu z art. 30a ustawy o PDOF). Natomiast w sytuacji, gdy spółka wypłaca zaliczkę na rzecz wspólników będących podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, zastosowanie znajdzie art. 22 ust. 1 ustawy o PDOP. Podatek od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Polski wynosi tyle samo co w przypadku osób fizycznych, czyli 19% uzyskanego przychodu. Jednak w przypadku wspólników będących podatnikami CIT zastosowanie może znaleźć zwolnienie od tego podatku (por. m.in. art. 22 ust. 4-6 z uwzględnieniem art. 26 ust. 1f ustawy o PDOP).
Sposób ewidencji takiej wypłaty oparty jest na art. 53 ust. 5 ustawy o rachunkowości, zgodnie z którym zaliczka na poczet przewidywanego zysku traktowana jest jako śródroczny podział wyniku finansowego netto jednostki. W konsekwencji wypłata zaliczki powinna być księgowana z wykorzystaniem konta 82, co może przebiegać w następujący sposób:
– zaliczka na dywidendę w dacie podjęcia uchwały o jej wypłacie:
• Wn konto 82 „Rozliczenie wyniku finansowego”,
• Ma konto 24 „Pozostałe rozrachunki” (w analityce: Rozrachunki z udziałowcami);
– zarachowanie 19% zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłaty zaliczki na dywidendę (o ile wypłata taka w przypadku wspólników będących podatnikami CIT nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego):
• Wn konto 24,
• Ma konto 22 „Rozrachunki publicznoprawne” (w analityce: Podatek zryczałtowany);
– wypłata zaliczki na poczet dywidendy:
• Wn konto 24,
• Ma konto 13-0 „Rachunek bieżący”;
– zapłata podatku:
• Wn konto 22,
• Ma konto 13-0.
Więcej w Gazecie Podatkowej z 14 grudnia 2015 r.