Prowadzę prywatną indywidualną praktykę medyczną. Ostatnio usłyszałam, ze powinnam rozliczać opłaty z tytułu korzystania ze środowiska. Czy to prawda? Jeśli tak, to czy grożą mi jakieś sankcje za to, że nie rozliczyłam ich w latach ubiegłych? – pyta czytelniczka Gazety Podatkowej
Jak odpowiada „GP” – osoby wykonujące zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki miały obowiązek dokonywania rozliczeń z tytułu korzystania ze środowiska do dnia 4 września 2014 r. Od dnia 5 września 2014 r., zgodnie ze zmianą definicji podmiotu korzystającego ze środowiska w ustawie Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2013 r. poz. 1232 ze zm.), osoby wykonujące zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki nie są już w niej uwzględnione.
W świetle powyższego obowiązek dokonywania rozliczeń środowiskowych istniał do dnia 4 września 2014 r. Po tej dacie podmioty te zostały zwolnione z obowiązku ponoszenia opłat środowiskowych.
Czytelniczka wspomniała jednak, że rozliczeń nie dokonywała wcześniej. W związku z tym konieczne będzie uregulowanie opłat za lata poprzednie. Obowiązek uiszczenia opłaty przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin jej wniesienia. W przypadku nieuiszczenia opłat w terminie powstaje zaległość, od której naliczane są odsetki zgodnie z art. 51 § 1 oraz art. 53 § 1 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.).
Czytelniczka wyliczając zaległe opłaty będzie musiała doliczyć odsetki i wpłacić razem z zaległością na właściwy rachunek bankowy.
Więcej w Gazecie Podatkowej z 14 grudnia 2015 r.