Jak rozliczyć paczki dla pracowników

Rzeczpospolita (2015-12-14), autor: Magdalena Ciałkowska , oprac.: GR

gru 14, 2015
Pracodawcy przekazujący załodze prezenty z okazji świąt często decydują się na ubruttowienie kosztu takiego upominku o wartość podatku i składek ZUS, czyli biorą na siebie obowiązki wobec fiskusa – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Jeżeli pracownik otrzyma paczkę świąteczną, to wartość otrzymanego prezentu jest zwolniona z PIT do 380 zł w roku kalendarzowym w przypadku sfinansowania go przez darczyńcę ze środków pochodzących z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jeżeli jednak firma zapłaci za paczki środkami obrotowymi, to po stronie obdarowanego powstanie przychód ze stosunku pracy. Nieodpłatne świadczenie rzeczowe będzie stanowić podstawę naliczenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz podatku dochodowego od osób fizycznych.
Pracodawcy, decydując się na wręczenie paczek pracownikom, nie tylko korzystają z asortymentu innych firm, ale także z własnego, przekazując np. wyroby własnej produkcji.
Aby uniknąć ponoszenia dodatkowego wydatku przez pracownika, firmy coraz częściej podejmują decyzję o ubruttowieniu kosztu przekazanego prezentu o wartość składek ZUS i podatku. Choć w ten sposób ponoszą większy nakład pieniężny, to jednak wychodzą z założenia, że obdarowany nie powinien w tym przypadku ponosić kosztów. Prezent ma dać mu radość, a nie dodatkowe obowiązki.
Przy obdarowywaniu pracowników warto pamiętać, że pracodawcy, finansując paczki ze środków obrotowych firmy, mogą odliczyć VAT naliczony na zasadach ogólnych. Jeżeli zdecydują się na sfinansowanie paczek ze środków ZFŚ Ś, to nie będzie na nich ciążył obowiązek wykazania VAT (nie powinni go w ogóle odliczać).
Również rozliczenie wydatków w kosztach uzyskania przychodów będzie uzależnione od źródła finansowania podarków. W przypadku finansowania paczek dla pracowników i ich rodzin ze środków obrotowych firmy wydatki poniesione na ten cel będą kosztami pracodawcy. Z kolei w przypadku finansowania ze środków ZFŚS wydane sumy nie podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu firmy.

Więcej w Rzeczpospolitej z 14 grudnia 2015 r.