Trzeba mieć pewność, że korekta dotarła do klienta

Rzeczpospolita (2015-12-21), autor: Marcin Szymankiewicz , oprac.: GR

gru 21, 2015
Czy muszę posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej, aby obniżyć podatek i podstawę opodatkowania o kwoty wynikające z faktur korygujących wystawionych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej? – pyta czytelnik Rzeczpospolitej
 
Tak – odpowiada ekspert współpracujący z dziennikiem „Rz”. Z art. 293 ust. 13-16 ustawy o VAT nie wynika, aby ustawodawca generalnie wyłączył obowiązek posiadania odbioru faktury korygującej w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
Zasadniczo podatnik wystawiający fakturę korygującą na rzecz takich podmiotów musi posiadać potwierdzenie jej odbioru, aby obniżyć kwotę podatku i podstawę opodatkowania, chyba, że taką konieczność wyłączają wskazane przepisy (analogicznie jak w przypadku sprzedaży na rzecz firm, a więc np. faktury korygujące: sprzedaż zwolnioną, czy sprzedaż mediów).
Organy podatkowe wskazują, że gdy przedsiębiorca wystawia fakturę korygującą do faktury dokumentującej sprzedaż ujętą także na kasie fiskalnej, to aby obniżyć kwotę podatku i podstawę opodatkowania, należy dodatkowo ująć zdarzenie (np. udzielenie rabatu, zwrot towaru, zwrot zaliczki, uznanie reklamacji bądź stwierdzenie oczywistej pomyłki) w odrębnej ewidencji korekt kasowych prowadzonych zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących.

Więcej w Rzeczpospolitej z 21 grudnia 2015 r.