Udzielenie licencji na program komputerowy to przychód z praw autorskich. Nie ma obowiązku płacenia zaliczek w ciągu roku – czytamy w Rzeczpospolitej
Z pytaniem do IS zwrócił się mężczyzna, który jest twórcą programu komputerowego, tzw. aplikacji mobilnej, przeznaczonej dla telefonów komórkowych oraz tabletów. Obecnie nie jest zatrudniony na etacie, nie prowadzi też działalności gospodarczej. Program rozpowszechnia zagraniczna firma mająca siedzibę w USA, która gromadzi środki ze sprzedaży licencji, pomniejsza je o 30 proc. prowizji i raz w miesiącu wpłaca na rachunek bankowy wnioskodawcy.
Mężczyzna chciał się upewnić, czy przychody z odpłatnego udzielania licencji na używanie programu można zaliczyć do przychodów z praw majątkowych, czy też musi założyć działalność gospodarczą.
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi (nr interpretacji: 1PTPB1/4511-590 /15-4/MD) stwierdził, że mężczyzna uzyskuje przychody z praw autorskich, które należy zaliczyć do źródła, o którym mowa w art. 18 ustawy o PIT: prawa majątkowe. Oznacza to, że nie uzyskuje przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej i nie musi zakładać firmy. Stosownie do art. 45 ust. 1 ustawy o PIT zarobki z licencji powinien wykazać w zeznaniu rocznym składanym za określony rok podatkowy jako przychód z praw autorskich i innych praw. Mężczyzna nie ma obowiązku uiszczania zaliczek na PIT w ciągu roku podatkowego.
Więcej w Rzeczpospolitej z 5 stycznia 2016 r.