Deklarację VAT-7 za listopad 2015 r. wysłałem z dwudniowym opóźnieniem. Jaką karę mogę za to otrzymać? – pyta czytelnik Gazety Podatkowej
Jak odpowiada „GP” – podatnik rozliczający VAT za okresy miesięczne składa deklaracje podatkowe w terminie do 25. Dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. Stanowi tak art. 99 ust. 1 ustawy o VAT (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.). Jeżeli jednak termin upływa w sobotę, niedzielę lub święto będące dniem ustawowo wolnym od pracy, to jego ostatni dzień przesuwa się na następny dzień po dniu lub dniach wolnych. Termin złożenia deklaracji VAT-7 za listopad 2015 r. upłynął o północy 28 grudnia 2015 r.
Podatnik, który nie wywiązał się z tego obowiązku, naraża się na odpowiedzialność karną skarbową. Niezłożenie w terminie deklaracji podatkowej, mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania, jest wykroczeniem skarbowym. Stanowi tak art. 56 § 4 Kodeksu karnego skarbowego (Dz. U. z 2013 r. poz. 186 ze zm.). Karą za to uchybienie jest grzywna.
To, jak wysoką można dostać grzywnę za wykroczenie skarbowe, zależy w pierwszej kolejności od tego, kto ją nakłada: sąd czy urzędnik skarbowy. Sąd ma prawo wymierzyć grzywnę w granicach od 1/10 do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Urzędnik skarbowy może ukarać grzywną nieprzekraczającą podwójnej wysokości tej płacy. Funkcjonariusze orzekają jednak wyłącznie w postępowaniach mandatowych. Taki tryb stosuje się, gdy sprawca jest znany, okoliczności popełnionego przez niego czynu nie budzą wątpliwości, a wystarczającą karę za uchybienie stanowi grzywna nieprzewyższająca podwójnego minimalnego wynagrodzenia. Sprawca musi ponadto zgodzić się na taką formę wymierzenia sankcji. Na wysokość grzywny w konkretnym przypadku – niezależnie od trybu jej nakładania – mają wpływ okoliczności sprawy, a także sytuacja osobista karanego: stosunki rodzinne, stan majątkowy, dochody, możliwości zarobkowania itp.
Sposobem na zapewnienie sobie bezkarności jest tzw. czynny żal. Przewiduje to art. 16 Kodeksu karnego skarbowego. „Czynny żal” to zawiadomienie złożone przez sprawcę właściwemu organowi o popełnieniu czynu zabronionego. Ujawnia się w nim istotne okoliczności sprawy. Zawiadomienie najlepiej złożyć przed lub jednocześnie z przekazaniem spóźnionej deklaracji podatkowej. „Czynny żal” uznaje się bowiem za bezskuteczny, jeżeli zostanie dokonany w czasie, gdy urzędnicy mieli już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu wykroczenia skarbowego. Tak samo traktuje się zawiadomienie złożone po rozpoczęciu czynności służbowej, np. czynności sprawdzających lub kontroli, zmierzających do ujawnienia czynu zabronionego – chyba że nie dostarczyły one podstaw do wszczęcia w tej sprawie postępowania karnego skarbowego.
Więcej w Gazecie Podatkowej z 11 stycznia 2016 r.