Członkowie zarządu, pełniąc funkcje zarządcze, realizują cele gospodarcze wspólników, za co w konsekwencji przysługuje im prawo do udziału w zysku. W spółce nie wystąpi zatem przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia, gdyż nie ma mowy o braku ekwiwalentności świadczeń – czytamy w Rzeczpospolitej
Podatnik jest polską spółką prawa handlowego typu joint venture, której jedynymi udziałowcami są polska oraz japońska firma, będące liderami branży spożywczej i farmaceutycznej. Głównym przedmiotem działalności spółki na rynku europejskim jest produkcja wyrobów garmażeryjnych w postaci mrożonek. W związku ze zmianami organizacyjnymi wspólnicy spółki planują powołać nowy skład zarządu. Zgodnie z ustaleniami przyszli członkowie będą zobowiązani pełnić swoje funkcje w zgodzie z wolą udziałowców, jednak żaden z nich nie będzie zatrudniony w spółce na podstawie umowy o pracę lub innej umowy o podobnym charakterze (świadczenia będą wykonywane nieodpłatnie). Dodatkowo, jak wskazała spółka w odpowiedzi na wezwanie do uzupełnienia wniosku o interpretację, w skład nowo tworzonego zarządu będą wchodzić wyłącznie osoby związane z jej jedynymi udziałowcami. Każda z nich będzie nadal otrzymywała wynagrodzenie ze stosunku pracy na podstawie umowy w spółce będącej udziałowcem wnioskodawcy, z której została powołana.
W związku z tym spółka zadała pytanie, czy po otrzymaniu od nowo powołanego zarządu nieodpłatnego świadczenia powstanie przychód spółki do opodatkowania, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Prezentując własne stanowisko w sprawie, spółka wskazała, że nieodpłatne wypełnianie obowiązków przez nowych członków zarządu będzie dla spółki przychodem z tytułu otrzymania nieodpłatnego świadczenia.
Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 15 października 2015 r. (IBPB-1-2/4510-273/15/MM) nie zgodziła się ze stanowiskiem podatnika, argumentując, że członkowie zarządu, pełniąc swoje obowiązki, realizują cele gospodarcze wspólników, za co w konsekwencji przysługuje im prawo do udziału w zysku. To zaś powoduje, że w spółce nie wystąpi przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia.
Więcej w Rzeczpospolitej z 18 stycznia 2016 r.