Jaka stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować w przypadku wykonywania usług projektowania wnętrz (opracowanie projektu, pomoc w wyborze materiałów, współpraca z ekipą budowlaną i nadzór nad realizacją)? – pyta czytelniczka Rzeczpospolitej
Jak odpowiada „Rz” – kwestią ustalenia stawki VAT na usługi projektowania wnętrz zajmowała się niedawno Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 22 września 2015 r. (IBPP2/4512-616/15/WN).
Interpretacja ta została wydana w sprawie podatnika, który w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej świadczy za wynagrodzeniem usługi przygotowywania projektów wystroju wnętrz (obejmujące m.in. opracowywanie rzutów projektów wnętrz, zestawień materiałów, komputerowych wizualizacji wnętrz oraz nadzór autorski nad realizowanym projektem) wraz z przeniesieniem autorskich praw majątkowych do projektu na nabywcę. Podmiot ten wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w celu ustalenia, czy może zastosować stawkę 8 proc. VAT w odniesieniu do ww. świadczeń.
Odnosząc się do ww. wątpliwości, organ podatkowy wskazał, że na podstawie art. 41 ust. 2 w zw. z art. 1463 pkt 2 ustawy o VAT w stosunku do towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy stawka podatku wynosi 8 proc. W treści poz. 181 załącznika nr 3 do ustawy o VAT wymieniono usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania – bez względu na symbol PKWiU. Tym samym przepis ten odnosi się wprost do uregulowań ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: ustawa o prawie autorskim).
Jak stanowi art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim, przedmiotem prawa autorskiego jest utwór, tj. każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Na podstawie art. 1 ust. 2 ww. ustawy przedmiotem prawa autorskiego są m.in. utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe), plastyczne, architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne. Analizowana ustawa nie definiuje pojęcia twórcy wprost, jednak z jej treści można wyinterpretować, że jest nim każda osoba wykonująca działalność, której efektem jest powstanie utworu w rozumieniu art. 1 ust. 1 tej ustawy. Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 1 tej ustawy prawo autorskie przysługuje twórcy, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej.
Więcej w Rzeczpospolitej z 25 stycznia 2016 r.