Nie trzeba już korygować kosztów dotyczących niezapłaconych faktur

GAZETA PODATKOWA (2016-01-25), autor: Dorota Przybyszewska , oprac.: GR

sty 25, 2016
Słyszałem, że w 2016 r. nie ma już obowiązku korygowania kosztów w księdze podatkowej w związku z brakiem zapłaty faktur. Z jakich przepisów to wynika? Czy w związku z tym nie ma też możliwości „odwrócenia” korekty? – pyta czytelnik Gazety Podatkowej
 
Jak odpowiada „GP” – z dniem 1 stycznia 2016 r. uchylono art. 24d ustawy o pdof, ustanawiający uprzednio obowiązek zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z dowodu poniesienia kosztu w przypadku, gdy kwota ta została zaliczona do kosztów i nie uregulowano jej w ciągu 30 dni od daty upływu terminu płatności. Jeżeli termin płatności był dłuższy niż 60 dni, zmniejszenia kosztów podatkowych należało dokonać z upływem 90 dni od daty zaliczenia tej kwoty do kosztów (o ile nie została ona uregulowana w tym terminie). Gdy nie było możliwe zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów, bo w danym miesiącu były zbyt niskie – o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone koszty, należało zwiększyć przychody. Jeżeli później zobowiązanie zostało uregulowane, podatnik w miesiącu, w którym to zrobił, zwiększał koszty uzyskania przychodów o kwotę korekty („odwrócenie” korekty).
Przepisy te zostały uchylone za sprawą ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1197). Oznacza to, że podatnicy pdof nie mają od 1 stycznia 2016 r. obowiązku dokonywania korekty kosztów z powodu niezapłacenia w terminie zobowiązań. Zostało jednak zachowane prawo do uwzględnienia w rachunku podatkowym „odwrócenia” korekt dokonanych przed 1 stycznia 2016 r. z tego tytułu – bezterminowo, tj. niezależnie od tego, w którym miesiącu (roku) po 1 stycznia 2016 r. nastąpi zapłata zobowiązania. Jak wynika z art. 5 ust. 1 ustawy nowelizującej, do podatników pdof, którzy dokonali zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów lub zwiększenia przychodów na mocy art. 24d ustawy o pdof w brzmieniu obowiązującym do końca 2015 r., stosuje się przepisy art. 24d ustawy o pdof w tym brzmieniu w zakresie możliwości zwiększenia kosztów uzyskania przychodów.
Trzeba zauważyć, że w związku z uchyleniem art. 24d ustawy o pdof nie dokonano żadnych zmian w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zawiera ono przepisy odnoszące się do „techniki” ujmowania w księdze korekty kosztów z tytułu nieterminowej zapłaty – sposobu dokumentowania (§ 12 ust. 3 pkt 1a i 1b), wpisania do księgi (§ 12 ust. 4a), terminu dokonania zapisów (§ 26a), skutków korekty dla spisu z natury (§ 29 ust. 4a-4c). Na razie nie wiadomo, czy i kiedy przepisy rozporządzenia zostaną dostosowane do zmian w omawianym zakresie. Jednak trzeba mieć na uwadze, że ustawa jest aktem prawnym o wyższej randze niż rozporządzenie, a zatem stosując od 2016 r. przepisy rozporządzenia dotyczące korekty kosztów z tytułu nieterminowej zapłaty należy uwzględnić przepisy ustawy o pdof i ustawy nowelizującej.

Więcej w Gazecie Podatkowej z 25 stycznia 2016 r.