Liczy się rzetelność
Coraz niższe wymagania stawiają pracodawcy poszukiwanym przez siebie potencjalnym pracownikom, oczekując za to wysokiego poziomu motywacji do pracy i nauki nowego zawodu – wynika z obserwacji firm świadczących usługi pośrednictwa zawodowego.
Ekonomiści wskazują jednak, że pracodawcy potrzebują tak wielu specjalistycznie wykształconych pracowników, że nie będą masowo inwestować w szkolenia osób, które nie spełniają większości stawianych im warunków.'Nie należy też spodziewać się zmian w popycie na pracowników uznawanych przez pracodawców za mało atrakcyjnych.
Rynek pracy się zmienia
Zdaniem Sylwii Sędrowicz z katowickiego oddziału jednej z firm pośrednictwa zawodowego, ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy zmieniły się tendencje na rynku pracy. – Pracodawcy są już dość mocno zdesperowani. Utarty profil kandydata, który mieliśmy do tej pory: średnia wieku 25 lat, wykształcenie średnie techniczne i dwuletnie doświadczenie w pracy", przestał obowiązywać – mówi. Według niej, pracodawcy coraz częściej poszukują osób, których głównym atutem jest zaangażowanie i chęć do pracy i nauki – chcą -mieć pewność, że świeżo zatrudniony i przeszkolony pracownik wkrótce nie zniknie, np. uciekając do innej firmy. Inwestycje w szkolenia pracowników zwracają się bowiem po kilku miesiącach ich efekt pracy.
Więcej Super Nowości.