Opłata wstępna jest kosztem w momencie poniesienia

Rzeczpospolita (2016-02-01), autor: Nieznany , oprac.: GR

lut 1, 2016
Czynsz inicjalny jest wydatkiem jednorazowym, związanym z zawarciem umowy leasingu i wydaniem jej przedmiotu, a więc nie powinien być rozliczany w czasie – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Wnioskodawca, jako wspólnik spółki jawnej, jest właścicielem 15 proc. jej udziałów. Prowadzi działalność gospodarczą w branży sprzedaży detalicznej, jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, ewidencjonuje operacje gospodarcze w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Ma zamiar zawrzeć na co najmniej 36 miesięcy umowę leasingu operacyjnego spełniającą przesłanki z art. 23b ustawy o PIT. Warunkiem przekazania do użytkowania przedmiotu umowy – samochodu dostawczego – będzie uiszczenie opłaty wstępnej.
We wniosku o interpretację indywidualną podatnik zadał pytanie: czy opłatę wstępną powinien zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo z chwilą jej poniesienia, czy rozliczać proporcjonalnie przez cały okres trwania umowy leasingu? Zdaniem wnioskodawcy poprawny jest wariant pierwszy. Poniesienie tej opłaty jest koniecznym warunkiem zawarcia umowy leasingu, a zatem nie dotyczy ona całego okresu umowy. Ma charakter samoistny, bezzwrotny i odrębny od poszczególnych rat leasingowych. Z tego powodu stanowi koszt pośredni i powinna zostać uznana za koszt uzyskania przychodów jednorazowo, w dacie poniesienia. Podatnik powołał się na orzeczenia sądów administracyjnych podzielające ten pogląd.
Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 24 listopada 2015 r. (IPTPB3/4511-231/15-2/MK) uznała to stanowisko za prawidłowe.

Więcej w Rzeczpospolitej z 1 lutego 2016 r.