Zakwaterowanie robotników w pobliżu budowy służy interesom firmy

Rzeczpospolita (2016-02-08), autor: Nieznany , oprac.: GR

lut 8, 2016
Korzystanie przez oddelegowanych za granicę pracowników z zapewnianego im przez pracodawcę noclegu oraz transportu z siedziby firmy do miejsca zakwaterowania i z powrotem nie stanowi dla nich przychodu – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Spółka akcyjna zajmuje się naprawą i konserwacją metalowych wyrobów gotowych, w szczególności modernizacjami i remontami urządzeń energetycznych. Wnioskodawca prowadzi prace zarówno w Polsce, jak i za granicą, zatrudniając pracowników na kontrakty trwające od kilku do kilkunastu miesięcy. Przy okazji każdego wyjazdu osoby zatrudnionej na budowę zagraniczną strony umowy o pracę zawierają pisemne porozumienie wskazujące konkretne miejsce wykonywania pracy za granicą.
W ramach projektów realizowanych za granicą, ze względu na znaczne odległości pomiędzy budowami, aby pracownicy mogli możliwie szybko i efektywnie wykonywać pracę, spółka zapewnia im miejsca noclegowe, a także transport z siedziby spółki do miejsca zakwaterowania i z powrotem. Usługodawcy wystawiają swoje faktury na spółkę, ponieważ to pracodawca zamawia wykonanie robót. Korzystanie z noclegu i transportu jest możliwe wyłącznie na zasadach ustalonych przez pracodawcę, a pracownicy zobowiązani są do przestrzegania ustalonych zasad. Zapewnienie pracownikom noclegu i transportu ma bowiem na celu zaspokojenie potrzeb biznesowych wnioskodawcy.
Wnioskodawca zadał w związku z tym pytanie, czy w opisanej sytuacji u pracowników powstaje przychód podlegający opodatkowaniu PIT.
Wnioskodawca odwołał się do orzecznictwa, w szczególności do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (K 7/13), który uznaje, że w przypadku nieodpłatnych świadczeń jedynie pod pewnymi warunkami można mówić o przychodzie podlegającym opodatkowaniu po stronie pracowników.
Dodatkowo wnioskodawca wskazał, że zapewnienie świadczeń gwarantujących bezpieczeństwo i higienę pracy oraz służących jej organizacji leży przede wszystkim w interesie pracodawcy. Zapewniane przez pracodawcę noclegi i transport dla pracowników wykonujących pracę w ramach oddelegowania nie stanowią dla nich przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT.
Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 13 stycznia 2016 r. (IPTPB1/ 4511-709/15-2/RK) uznała stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego za prawidłowe.

Więcej w Rzeczpospolitej z 8 lutego 2016 r.