W lutym 2016 r. kontrahent zareklamował partię towarów, które sprzedaliśmy mu w grudniu 2015 r. Reklamację uznaliśmy i wystawiliśmy fakturę korygującą. Towar otrzymaliśmy w lutym br. W księgach rachunkowych którego roku powinniśmy zaksięgować korektę faktury oraz zwrot zareklamowanego towaru? – pyta czytelnik Gazety Podatkowej
Jak odpowiada „GP” – korekta przychodów i kosztu własnego sprzedaży wynikająca z reklamacji i zwrotu w 2016 r. partii towarów sprzedanych w 2015 r. powinna zostać przeprowadzona w księgach rachunkowych 2015 r.
Ustawodawca w przepisach bilansowych nie uregulował wprost kwestii dotyczącej ustalania momentu, w którym przeprowadza się korektę przychodów ze sprzedaży. W art. 42 ust. 2 ustawy o rachunkowości wskazał jedynie, że wynik działalności operacyjnej obejmuje m.in. przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów – z uwzględnieniem dotacji, rabatów, opustów i innych zwiększeń lub zmniejszeń. Do innych zmniejszeń można zaliczyć m.in. korekty in minus przychodów ze sprzedaży związane ze zwrotem sprzedanych uprzednio towarów. Oznacza to zatem, że korekta przychodów ze sprzedaży powinna być dokonana w tym samym roku obrotowym, w którym osiągnięto dany przychód.
Trzeba jednak pamiętać, że możliwość przeprowadzenia takiej korekty istnieje wyłącznie do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy. Wynika to z art. 54 ust. 1 ustawy o rachunkowości, który określa m.in., że gdy po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego, a przed jego zatwierdzeniem, jednostka otrzymała informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na to sprawozdanie, powinna ona odpowiednio zmienić to sprawozdanie, dokonując jednocześnie stosownych zapisów w księgach rachunkowych roku obrotowego, którego sprawozdanie finansowe dotyczy.
W pytającej jednostce trzeba zatem cofnąć się z korektą przychodów ze sprzedaży do 2015 r. Jednocześnie, aby zachować współmierność przychodów i kosztów, należy w tym samym okresie, tj. w 2015 r., zmniejszyć koszt sprzedanych towarów. Można tego dokonać zapisem:
– Wn konto 33 „Towary” (w analityce: Towary poza jednostką),
– Ma konto 73-1 „Wartość sprzedanych towarów w cenach zakupu (nabycia)”.
Wartość tych towarów, pomimo że ich zwrot nastąpił w 2016 r., należy wykazać w bilansie sporządzanym na dzień 31 grudnia 2015 r. (według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości) w aktywach w pozycji B.I.4 „Towary”.
Jeśli w wyniku przeprowadzonej korekty przychodów powstanie nadpłata należności, to ujmuje się ją w pasywach bilansu przygotowywanego na podstawie załącznika nr 1 do ustawy (w wersji obowiązującej do końca 2015 r.) w pozycji B.III.2 lit. i) „Zobowiązania krótkoterminowe wobec pozostałych jednostek – inne”.
Więcej w Gazecie Podatkowej z 8 lutego 2016 r.