Dokumentacja do zasiłku chorobowego dla przedsiębiorcy

GAZETA PODATKOWA (2016-02-08), autor: Honorata Urbaniak , oprac.: GR

lut 8, 2016
Jako przedsiębiorca płacę składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe. Korzystałem z możliwości opłacania składek od podstawy wynoszącej 525 zł. Właśnie byłem u lekarza, który założył mi gips na nogę i wystawił zwolnienie lekarskie ZUS ZLA. Wiem, że obowiązuje mnie długi okres wyczekiwania wynoszący ponad 90 dni. Jakie dokumenty muszę złożyć do ZUS, aby otrzymać zasiłek? – pyta czytelnik Gazety Podatkowej
 
Jak odpowiada „GP” – ubezpieczony podlegający ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, jak w przypadku czytelnika, nabywa prawo do zasiłku chorobowego z reguły po upływie 90 dni nieprzerwanego takiego ubezpieczenia. Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje natomiast niezależnie od długości okresu podlegania ubezpieczeniu, a więc w zasadzie od pierwszego dnia ubezpieczenia. Rodzaj wymaganej dokumentacji zależny będzie od tego, o jakie świadczenie będzie ubiegał się czytelnik, czy o zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego, czy wypadkowego.
Kwestie związane z wymaganą dokumentacją szczegółowo reguluje rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków (Dz. U. z 2015 r. poz. 2205 ze zm.).
Jeżeli chodzi o zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego, to oprócz zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego stan niezdolności do pracy, dokumentem niezbędnym do przyznania i wypłaty przez ZUS tego świadczenia jest zaświadczenie płatnika składek, złożone w formie papierowej lub w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS. W przypadku ubezpieczonego prowadzącego pozarolniczą działalność zaświadczenie takie powinno zawierać informacje określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje ubezpieczonemu, którego niezdolność do pracy spowodowana została m.in. wypadkiem przy pracy. Za wypadek przy pracy uważa się również nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w okresie ubezpieczenia wypadkowego m.in. podczas wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności pozarolniczej w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych.
W przypadku niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy prowadzeniu pozarolniczej działalności dokumentem niezbędnym do przyznania zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego jest dodatkowo karta wypadku.

Więcej w Gazecie Podatkowej z 8 lutego 2016 r.