Jednostka wystawiła podwykonawcy notę obciążeniową tytułem kary umownej za niewywiązanie się z warunków umowy. Jak ująć ją w księgach rachunkowych? Czy należy kwotę tę zaliczyć do pozostałych przychodów operacyjnych, czy odnieść na konto rozliczeń międzyokresowych przychodów? – pyta czytelnik Gazety Podatkowej
Jak odpowiada „GP” – przychody związane z odszkodowaniami i karami jako pośrednio związane z prowadzoną działalnością operacyjną zalicza się do pozostałych przychodów operacyjnych. Wynika to z art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. g) ustawy o rachunkowości. Naliczenie kary umownej podwykonawcy można udokumentować notą księgową (obciążeniową). Ewidencja księgowa naliczonej kontrahentowi kary może przebiegać zapisem:
– Wn konto 21 „Rozrachunki z dostawcami” lub konto 24 „Pozostałe rozrachunki”,
– Ma konto 76-0 „Pozostałe przychody operacyjne”.
Jednostka nie może więc ujmować naliczonych kontrahentom kar umownych na koncie rozliczeń międzyokresowych przychodów. Rozliczenia takie tworzy się w sytuacjach wskazanych w art. 41 ust. 1 ustawy o rachunkowości.
Trzeba mieć na uwadze, że wartość należności aktualizuje się uwzględniając stopień prawdopodobieństwa ich zapłaty poprzez dokonanie odpisu aktualizującego (art. 35b ust. 1 ustawy o rachunkowości). Zatem jeśli w ocenie jednostki uzyskanie zapłaty kary umownej od podwykonawcy jest wątpliwe, może ona, uwzględniając zasadę ostrożności, dokonać odpisu aktualizującego. Odpis ten ujmuje się następująco:
– Wn konto 76-1 „Pozostałe koszty operacyjne”,
– Ma konto 28 „Odpisy aktualizujące wartość należności”.
Więcej w Gazecie Podatkowej z 15 lutego 2016 r.